Żywica ceramiczna Formlabs dostępna w Europie i Ameryce Północnej

Żywica ceramiczna Formlabs dostępna w Europie i Ameryce Północnej

Formlabs ogłosił dostępność swojej żywicy ceramicznej dla klientów w Europie i Ameryce Północnej. Ten eksperymentalny materiał został  zaprezentowany po raz pierwszy podczas ubiegłorocznych targów elektroniki użytkowej CES 2017.

Żywica ceramiczna to fotopolimer wypełniony krzemionką. Części zadrukowane żywicą zapewniają wykończenie przypominające kamień, zanim zostaną wypalone, aby stworzyć w pełni ceramiczny element. Formlabs twierdzi, że ten materiał jest nieco trudniejszy w użyciu w porównaniu do innych standardowych żywic i wymaga elementu próby i błędu. Na przykład części muszą być skalowane wcześniej w oprogramowaniu PreForm firmy Formlabs, aby uwzględnić skurcz podczas wypalania.

Zobacz także: Nietypowy sposób SodaStream na uczczenie ślubu Księcia Harry’ego z Meghan Markle

Studio projektowe Nervous System testowało żywicę przez kilka miesięcy, zaś wynikiem ich pracy jest ceramiczna biżuteria „Porifera”.

Zobacz także: Studio projektowe tworzy samoformujące się struktury, drukując 3D na tkaninach

Zapotrzebowanie na ceramiczne drukowanie 3D w wewnętrznych laboratoriach badawczo-rozwojowych i laboratoriach produkcyjnych w firmach z listy Fortune 500 rośnie. Organizacje, takie jak na przykład NASA, mają całe zespoły zajmujące się badaniami, opracowując materiały takie jak tkanina Nextel – zaawansowana ceramika, która jest odporna na penetrację ognia, oraz GRABER, wypełniacz ceramiczny, stosowany do naprawy małych pęknięć w przestrzeni kosmicznej. Wojsko używa materiałów ceramicznych do projektowania lekkich zbroi, podczas gdy producenci komponentów elektronicznych używają ceramiki z tlenku glinu do izolatorów, rezystorów i półprzewodników ze względu na ich wysoką temperaturę i przewodność elektryczną.

Autor: Milena Piskorz

Źródło: tctmagazine.com

 Nowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.