Zespół inżynierów opracował metodę druku 3D komórek w celu wytworzenia ludzkiej tkanki

Zespół inżynierów opracował metodę druku 3D komórek w celu wytworzenia ludzkiej tkanki

Zespół inżynierów biomedycznych z University of Utah, opracował metodę druku 3D komórek w celu wytworzenia ludzkiej tkanki, takiej jak więzadła i ścięgna przy użyciu zmodyfikowanej drukarki 3D i komórek macierzystych, zebranych z tkanki tłuszczowej.

Zgodnie z nowym artykułem, opublikowanym w Journal of Tissue Engineering, ludzie cierpiący z powodu uszkodzonych ścięgien, więzadeł lub pęknięć kręgosłupa, będą mogli mieć wydrukowaną 3D nową tkankę zastępczą i ostatecznie wszczepić ją w uszkodzoną powierzchnię. Obecnie tkanki zastępcze dla pacjentów mogą być zbierane z innej części ciała pacjenta lub czasami ze zwłok, ale mogą być niskiej jakości. Ta technika druku 3D może rozwiązać te problemy.

„Umożliwi to pacjentom otrzymywanie zastępczych tkanek bez dodatkowych zabiegów chirurgicznych i bez konieczności zbierania tkanek z innych miejsc.” – mówi Robby Bowles, profesor inżynierii biomedycznej Uniwersytetu w Utah, który jest współautorem publikacji

Zobacz także: Amerykańscy naukowcy testują ceramiczne implanty 3D

Zobacz także: Naukowcy opracowują drukarkę 3D, która może tworzyć skomplikowane tkanki

Metoda drukowania 3D, której badanie i opracowanie zajęło 2 lata, polega na pobraniu komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej pacjenta i wydrukowaniu ich na powierzchni hydrożelu, w celu utworzenia ścięgna lub więzadła, które później rozwijałyby się in vitro przed wszczepieniem. Jest to jednak niezwykle skomplikowany proces, ponieważ ten rodzaj tkanki łącznej składa się z różnych komórek o złożonych wzorach. Na przykład komórki tworzące ścięgno lub więzadło muszą stopniowo przechodzić na komórki kostne, aby tkanka mogła przyłączyć się do kości.

Zespół inżynierów opracował metodę druku 3D komórek w celu wytworzenia ludzkiej tkanki

Bowles i jego zespół współpracowali z firmą Carterra z Salt Lake City, która produkuje urządzenia mikroprzepływowe, aby opracować specjalną głowicę drukarki 3D, która może rozmieścić komórki ludzkie w kontrolowany sposób, którego potrzebują. Jak widać na filmie, komórki przemieszczają się przez kanał mikrofluidyczny w drukarce i spoczywają na powierzchni hydrożelu. Aby udowodnić swoją koncepcję, zespół wydrukował genetycznie zmodyfikowane komórki, które świecą fluorescencyjnym kolorem, aby mogli zobaczyć, jak zostały wydrukowane.

Zespół inżynierów opracował metodę druku 3D komórek w celu wytworzenia ludzkiej tkanki 1

Bowles powiedział, że technologia jest obecnie zaprojektowana do tworzenia m.in. więzadeł i ścięgien, ale „dosłownie może być stosowana do każdego rodzaju aplikacji inżynierii tkankowej, a nawet całych narządów”. Twierdzi również, że  technologia zastosowana w głowicy drukującej może zostać dostosowana do każdego rodzaju drukarki 3D.

 

Źródło: 3ders.org

 

 

 

 

 Nowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.