Wydrukowany 3D robot-dziecko pomaga w odkrywaniu natury człowieka

Wydrukowany 3D robot-dziecko pomaga w odkrywaniu natury człowieka

Francuscy naukowcy skonstruowali pierwszego robota-dziecko, który w całości został wykonany z zastosowaniem najnowszych technik druku przestrzennego. Sztuczna inteligencja rodzi wiele obaw i wątpliwości etycznych, z drugiej zaś strony otwiera nowe możliwości rozwoju ludzkości.

Jesteśmy świadkami rozwoju robotykisztucznej inteligencji (SI). Obserwujemy ewolucję humanoidalnych robotów, które stają się coraz bardziej podobne do człowieka, nie tylko przyjmując jego kształt, ale również nabywając umiejętności uczenia się. Te przemiany powodują rozgorzałą dyskusję nad nowym znaczeniem człowieczeństwa i etyki. Środowisko naukowców jest w tej kwestii podzielone. Jedni widzą zagrożenia związane z dominacją superinteligencji nad jej twórcą, drudzy dostrzegają nadzieję na rozpoczęcie nowej ery gwałtownego rozwoju cywilizacji człowieka. Jeszcze inni (filozofowie i psycholodzy) spierają się nad samą definicją pojęcia sztucznej inteligencji lub świadomości i czy ona w ogóle może istnieć. Niezależnie od tego, czyje poglądy są nam bliższe, rzeczywistość jest taka, że już teraz mamy do czynienia ze sztuczną inteligencją i często nawet o tym nie wiemy.

Naukowcy od lat poszukują lepszych sposobów, by nadać sztucznej inteligencji cechy, dzięki którym będzie ona mogła naśladować, a nawet konkurować z ludzkimi umiejętnościami uczenia się i rozumowania. Za przykład można podać algorytmy, takie jak LEVAN – Learning EVerything About ANything.

Dyrektor francuskiego projektu Poppy, Pierre-Yves Oudeyer, podjął się tego zadania od innej strony. Jak możemy usłyszeć w filmie TEDx, uważa, że obserwowanie procesu uczenia się robotów może dostarczyć nam wielu informacji na temat rozwoju dziecka, ludzkiej ciekawości oraz drogi człowieka do nowych odkryć.

Poppy jest wyjątkowym robotem. Nie tylko ze względu na swoje podobieństwo do dziecka, ale także dlatego, a może przede wszystkim dlatego, że wszystkie jego części zostały wydrukowane 3D. Ponadto, dzięki zastosowaniu najnowszych technik druku 3D, projektanci mogli zredukować koszt stworzenia tego robo-dziecka o 13. Wczesne testy koncentrowały się na dopracowaniu podobnego do ludzkiego sposobu poruszania się Poppy. Obecnie uwaga przenosi się na ulepszanie jego zdolności poznania.

Poppy potrzebuje jeszcze pomocy przy poruszaniu się

Poppy potrzebuje jeszcze pomocy przy poruszaniu się

Poppy posiada przegubowy kręgosłup z pięcioma silnikami. Jest to raczej niespotykane wśród robotów tego rozmiaru. Dzięki rdzeniowi jego ruchy są bardziej naturalne, potrafi on utrzymać równowagę oraz łatwiej przystosowuje swoją postawę, kiedy jest prowadzony za ramiona.

Prezentacja robota Poppy:

Projekt Poppy zamierza też udostępnić platformę Open-source do eksperymentowania z ludzkim postrzeganiem świata. Ma ona być elastyczna i przystępna w obsłudze zarówno oprogramowania, jak i sprzętu. Dzięki niej, metodą prób i błędów, będziemy mogli poznać, co działa, co nie działa i co jest teoretycznie możliwe. Również można będzie dzielić się swoimi spostrzeżeniami i kwestionować rozwiązania innych. Warto odnieść się tutaj do sieci RoboEarth powstałej w podobnym celu. Pozwala ona robotom komunikować się ze sobą, dzielić się swoją wiedzą i wzajemnie się uczyć.

Montaż Poppy krok po kroku:

Imponująca jest zdolność robotów do spontanicznego przyswajania nowych informacji, bez ingerencji programistów. Niestety możemy znaleźć się w sytuacji, w której ta zaleta zmieni się w poważną wadę, kiedy to twórcy nie będą mogli zapanować nad swoim dziełem. Niemniej, wygląda na to, że projekt Poppy otwiera ciekawą dyskusję na temat naszej ewolucji, przeszłości i przyszłości.

Na podstawie artykułu Nicholasa Westa pt.: Open Source 3D Printed Baby Robot to Explore Humanity.

Podoba ci się artykuł? Chcesz dowiedzieć się więcej o druku 3D? Napisz do nas w sprawie szkoleń i warsztatów z druku 3D.

Autor: Agnieszka Badziak

Agnieszka Badziak – studentka geografii oraz miłośniczka przyrody i zwierząt. Aktualnie zgłębia wiedzę o technologii druku 3D, której poświęca każdą wolną chwilę.
One thought on “Wydrukowany 3D robot-dziecko pomaga w odkrywaniu natury człowieka

Komentowanie jest wyłączone.