Wielofunkcyjne ramię Makerarm nadaje nowy kierunek funkcjonalności drukarek 3D

Wielofunkcyjne ramię Makerarm nadaje nowy kierunek funkcjonalności drukarek 3D

Wyobraź sobie, że możesz przy użyciu jednej maszyny nie tylko drukować, plotować, frezować ale także laserowo grawerować, a to wszystko na Twoim własnym biurku! Makerarm nie tylko usprawnia pracę, ale daje też nowe możliwości tworzenia.

Zaib Husein wraz z inżynierem Azam Shahani opracowali osobisty, wielofunkcyjny prototyp ramienia do zamontowania na praktycznie każdej powierzchni. W odróżnieniu od innych projektantów, Zaib i Azam w swoim projekcie zadbali też o ergonomię miejsca pracy. Dzięki smukłej formie maszyny możemy pracować razem z nią przy jednym biurku. Makerarm póki co jest teorią, ale obiecuje wiele.

Jego maksymalne pole robocze to 40 cm długości, 80 cm szerokości, 10 wysokości. Wymiary imponujące. Co więcej,  Makerarm potrafi działać w kolaboracji ze swoimi braćmi, co znacznie przyśpieszy czas pracy. Tak jak w przypadku drukarki Theta 3d, o której już pisaliśmy, projektanci wyszli poza standardowy kartezjański układ współrzędnych i zaproponowali pracę również po łuku oraz funkcję rozpoznawania kąta nachylenia powierzchni roboczej.

Wielofunkcyjne ramię Makerarm nadaje nowy kierunek funkcjonalności drukarek 3d crowdfunding drukarka 3D frezowanie Kickstarter

Dzięki wymiennym głowicom możemy: drukować (metodą FDM lub żywicą drzewną),  frezować tworzywa sztuczne, drewno oraz miękkie metale. Plotować, grawerować laserowo na skórze bądź w drewnie. Pisać, rysować na papierze oraz grawerować płytki PSB. Nawet tak abstrakcyjne funkcje jak karmienie złotej rybki czy dekoracja urodzinowego tortu nie stanowią problemu dla Makerarm. Problemem natomiast może być druk z klasycznego materiału używanego do druku 3D – ABSu, gdyż potrzebuje on podgrzewanego blatu, czego projektanci nie uwzględnili przy tworzeniu prototypu.

Podsumowując. Co nam daje Makerarm ?

  • wielofunkcyjność zastosowań,
  • niestandardowe pole robocze,
  • możliwość montażu na różnych powierzchniach,
  • wygodę w użytkowaniu,
  • kolaboracyjną pracę maszyn,
  • sterowanie za pomocą smartphona

Makerarm w Twoim domu crowdfunding drukarka 3D frezowanie Kickstarter 2

Pierwszą wersję Makerarm (a raczej zapowiedź) wyposażoną w jedną z głowic do plotowania można otrzymać za pomocą platformy crowdfundingowej – Kickstarter  za $999. Pełna wersja sprzedawana jest za $2,199. Voilà!

Autor: Monika UtigStudentka wzornictwa przemysłowego na Akademii Sztuk Pięknych. Z zamiłowania zajmująca się tematyką druku 3D oraz user-centered design.