W Holandii powstaną pierwsze domy wydrukowane 3D

W Holandii powstaną pierwsze domy wydrukowane 3D

Gmina Eindhoven połączyła siły z Uniwersytetem Technologicznym w Eindhoven, aby wybudować pierwsze w Holandii domy wydrukowane 3D. Budowle, zlokalizowane w Meerhoven, mają powstać już w przyszłym roku.

Projekt o nazwie Project Milestone, składa się z pięciu wydrukowanych 3D domów. Pierwszy dom będzie stanowił jednopiętrowe mieszkanie i oczekuje się, że będzie gotowy do użytku w połowie 2019 roku, podczas gdy pozostałe cztery będą wielopiętrowymi domami. Betonowe konstrukcje będą podlegać regulacjom budowlanym i mają spełniać wymagania mieszkańców, dotyczące układu, komfortu i jakości.

Zobacz także: W Holandii otwiera się pierwsza restauracja z żywnością drukowaną 3D

Zobacz także: Holenderski ośrodek urazowy drukuje 3D modele złamań kości, by usprawnić proces leczenia

Aby zrealizować ten projekt, gmina Eindhoven połączyła siły z Uniwersytetem Technologicznym w Eindhoven, wykonawcą Van Wijnen, zarządcą nieruchomości Vesteda, firmą materiałów Saint Gobain-Weber Beamix oraz firmą inżynieryjną Witteveen + Bos. Vesteda jest potencjalnym nabywcą domów i wynajmie je najemcom.

W Holandii powstaną pierwsze domy wydrukowane 3D druk 3D w architekturze druk 3D w biznesie druk 3d w budownictwie

Domy zaprojektowali architekci Houben / Van Mierlo. Zaokrąglone, asymetryczne kształty domów w pełni wykorzystują zdolność druku 3D do konstruowania niemal każdego kształtu. Projekt ma na celu oferowanie wysokiego poziomu jakości i zrównoważonego rozwoju; na przykład domy drukowane w 3D nie będą miały połączeń z gazem ziemnym, co jest dość rzadkie w holenderskich domach.

W Holandii powstaną pierwsze domy wydrukowane 3D druk 3D w architekturze druk 3D w biznesie druk 3d w budownictwie 1

„Podczas procesu budowy wszyscy partnerzy będą kontynuować badania nad betonowym drukiem 3D w celu jego ulepszenia. Pięć domów będzie budowanych jedno po drugim, więc partnerzy projektu Milestone mogą zastosować zdobyte doświadczenia do budowy następnego domu. Oznacza to, że każdy nowy dom 3D może czerpać korzyści ze zdobywania wiedzy i doświadczeń, których się nauczyliśmy i może być dostosowany bezpośrednio do życzeń mieszkańców”- mówi Salet.

W Holandii powstaną pierwsze domy wydrukowane 3D druk 3D w architekturze druk 3D w biznesie druk 3d w budownictwie 2

Elementy budynku pierwszego domu zostaną wydrukowane w 3D na uniwersytecie. Celem jest stopniowe przenoszenie całej pracy budowlanej na konkretny plac budowy. Piąty i zarazem ostatni dom zostanie wydrukowany w 3D na miejscu.

 

Źródło: 3ders.org

 

 

 Nowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.