Uniwersytet Południowej Australii zaprojektował stopy drukowane 3D do symulacji ran cukrzycowych

Uniwersytet Południowej Australii zaprojektował stopy drukowane 3D do symulacji ran cukrzycowych

Uniwersytet Południowej Australii wykorzystuje mieszankę cukru pudru, bulionu z kurczaka i elastycznej żywicy do stworzenia realistycznych ran stóp cukrzycowych w ramach pierwszej na świecie inicjatywy szkoleniowej podiatrii.

Dr Helen Banwell i dr Ryan Causby z Uniwersytetu Południowej Australii zaproponowali zastosowanie nietypowej mieszanki, składającej się z cukru pudru, bulionu i elastycznej żywicy do drukowanych 3D stóp, które mają za zadanie symulować rany cukrzycowe. Każda z nich jest tworzona z wgłębieniami w kształcie rany. Stopy są wykonane z termoplastycznego poliuretanu, zaś produkcja pojedynczej sztuki zajmuje ok. tygodnia i kosztuje mniej niż 4 USD. Symulacją chorób zajmują się kreatywne ręce zespołu podiatrów z Uniwersytetu Południowej Australii i mogą obejmować różne warianty – od suchej gangreny po wyciekającą ropę.

„Umiejętne leczenie ciężkich chorób stóp jest podstawową umiejętnością podiatryczną, szczególnie biorąc pod uwagę stały wzrost cukrzycy typu 2 w naszej populacji ”- mówi dr Banwell.

Zobacz także: Mobilny system biodruku 3D umożliwi drukowanie skóry bezpośrednio na ranę

Uniwersytet Południowej Australii zaprojektował stopy drukowane 3D do symulacji ran cukrzycowych druk 3d w medycynie DRUK 3D W MEDYCYNIE I STOMATOLOGII

Choroba stóp cukrzycowych jest jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności na świecie a śmiertelność jest gorsza niż w przypadku wielu nowotworów. W Australii cukrzyca powoduje ponad 4400 amputacji i 10 000 hospitalizacji z powodu owrzodzeń stóp związanych z cukrzycą z których wiele kończy się amputacją kończyny lub części kończyny.

Zobacz także: Przenośna drukarka 3D do skóry, która przyspiesza naprawę głębokich ran

Dr Banwell twierdzi, że modele stóp 3D odegrają ważną rolę w nauczaniu studentów podiatrii na temat tego, jak leczyć i radzić sobie ze stopami wysokiego ryzyka. „Modele stóp 3D – i symulacja obrażeń, dzięki którym je ulepszamy – pozwalają nam zapewnić realistyczne, ale bezpieczne narzędzie do nauki dla uczniów, aby mogli ćwiczyć swoje umiejętności, zanim rozpoczną staże kliniczne, a wszystko to bez stresu i obaw związanych z leczeniem prawdziwych pacjentów”.

 

Źródło: 3ders.orgNowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.