Unikatowa felga drukowana 3D od BigRep

Unikatowa felga drukowana 3D od BigRep

BigRep opracował ostatnio imponujący prototyp felgi, wykonany przy użyciu technologii druku 3D. Jej projektant, Marco Mattia Cristofori, chciał stworzyć obiekt o śmiałym, efektownym wzornictwie i trzeba przyznać, że osiągnął swój cel.

Konwencjonalne dostosowanie felgi do kół odbywa się zwykle za pomocą technik formowania wtryskowego, co może być kosztowne i czasochłonne. Zaletami zastosowania technologii drukowania 3D w tym celu, jest ogromna swoboda projektowania, jak również skrócony czas prototypowania. Wszystko, co konieczne, to stworzenie modelu 3D dla niestandardowego projektu, a drukarka 3D może zrealizować go fizycznie w jednym kawałku w stosunkowo krótkim czasie.

Zobacz także: Szybkie prototypowanie według BMW. Gigant otwiera kampus produkcji addytywnej w 2019 r

Unikatowa felga drukowana 3D od BigRep

Zobacz także: Hyundai Mobis uruchamia nowe laboratorium druku 3D

Wyróżniającym się elementem drukowanego przez Cristofori prototypu, jest piękny kształt, który układa się jakby na wzór gałęzi drzew. Dzięki zastosowaniu technologii druku 3D, dość  skomplikowany proces projektowania może być korygowany na etapie projektowania. Przez to prototypy wydrukowane 3D są szczególnie użyteczne do celów testowych, gdy zmienia się kształt lub wymiary części do produkcji końcowej.

Unikatowa felga drukowana 3D od BigRep 1

Unikatowa felga drukowana 3D od BigRep 2

Zespół BigRep wydrukował felgę na drukarce BigRep STUDIO 3D o rozmiarach 500 mm (19 cali) x 1000 mm (38 cali) x 500 mm (19 cali). Według Cristofori, podobny poziom szczegółowości i precyzji byłby również możliwy przy użyciu drukarki 3D BigRep ONE, który został niedawno zmodernizowany za pomocą nowego Power Extruder’a.
Prototyp został wykonany przy użyciu filamentu PRO HT firmy BigRep, który ma dobrą odporność termiczną, a także dobrze sprawdza się w wielu testach mechanicznych.

 

Autor: Milena Piskorz

Źródło: 3ders.org

 

 

 Nowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.


One thought on “Unikatowa felga drukowana 3D od BigRep

Komentowanie jest wyłączone.