Unikalne mapy 3D pomagają uczniom z wadami wzroku poruszać się po kampusie

Unikalne mapy 3D pomagają uczniom z wadami wzroku poruszać się po kampusie

Prawo wymaga, aby mapy wyznaczające trasy ewakuacyjne znajdowały się budynkach publicznych. Niestety, są one zasadniczo bezużyteczne dla osób niedowidzących. Dzięki Howardowi Kaplanowi, specjaliście od wizualizacji na Uniwersytecie Południowej Florydy w Tampa, niedługo dostępna będzie unikalna, wydrukowana 3D wersja mapy kampusu uniwersyteckiego dla osób niedowidzących.

Kaplan opracował unikalne mapy z system kodowania, który tworzy dotykowe symbole, zapewniające odpowiednią wysokość, teksturę i głębokość dla właściwej nawigacji palcami. Są one następnie drukowane 3D. Do tej pory zakodowano sześć klas USF (CRP 103, CIS 1048, CMC118, ENG 118, BSN 1300, EDU 316), które zawierają szczegóły, takie jak lokalizacja wyjść awaryjnych, sposób otwierania drzwi oraz informację dotyczącą obecności schodów.

Zobacz także: Druk 3D pomaga niewidomym zwiedzać łódzki Pałac Poznańskiego

Zobacz także: Technologia 3D wspiera rozwój czytelnictwa pośród niewidomych

W USF Students with Disabilities Services jest zarejestrowanych pięćdziesięciu uczniów z zaburzeniami wzroku. Wydział skontaktował Kaplana z pięcioma studentami, którzy rozpoczęli latem testowanie spersonalizowanych map dotykowych. Pomogło im to zapoznać się z poszczególnymi klasami przed semestrem zimowym.

Unikalne mapy 3D pomagają uczniom z wadami wzroku poruszać się po kampusie 1

„Uczniowie z wadami wzroku powinni mieć takie samo prawo do zrozumienia przestrzeni w klasie i ścieżek wyjścia awaryjnego, jak wszyscy inni.”

Unikalne mapy 3D pomagają uczniom z wadami wzroku poruszać się po kampusie 2

Oczekuje się, że wydrukowane 3D mapy dotykowe USF będą gotowe do użytku publicznego wiosną 2019 r. Będą zlokalizowane tuż obok sal szkolnych, obok numerów pokoi, które są obecnie oznaczone zgodnie z alfabetem Braille’a.

Unikalne mapy 3D pomagają uczniom z wadami wzroku poruszać się po kampusie

Kaplan ma nadzieję, że będzie mógł przygotować specjalne mapy 3D również w innych przestrzeniach publicznych, takich jak szpitale czy lotniska, co ostatecznie uczyni je dostępnymi na całym świecie.

 

Źródło: 3ders.org

 Nowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.