Ten dom kosztuje 10 000 USD, powstał w mniej niż 24h i…jest z drukarki 3D

Ten dom kosztuje 10 000 USD, powstał w mniej niż 24h i…jest z drukarki 3D

Podczas tegorocznej edycji konferencji SXSW, która odbywa się w Teksasie, pokazano nowy projekt domu drukowanego 3D. Firma ICON, która wybudowała dom o powierzchni 65 metrów kwadratowych, twierdzi, że kosztuje on tylko 10 000 USD i może być drukowany 3D przez drukarkę Vulcan w ciągu 12 do 24 godzin. To wszystko jest możliwe przy wykorzystaniu najbardziej powszechnego materiału budowlanego na Ziemi.

W praktyce działa to tak, że drukarka 3D tworzy dom warstwa po warstwie, wykorzystując niestandardową mieszankę betonową, która charakteryzuje się krótkim czasem twardnienia. Model pokazowy składa się z salonu, sypialni, łazienki i werandy. Współzałożyciele firmy powiedzieli „The Verge”, że tymczasowo będą używać modelu jako biura, aby zobaczyć  jak w praktyce wygląda przebywanie w takiej konstrukcji.

Po wybudowaniu ścian, reszta pracy przypada organizacji non profit z New Story. Organizacja ta zajmuje się na co dzień pomocą rodzinom, które zmagają się z trudnymi warunkami do życia. Na przykład w slumsach. Podczas projektu związanego z drukowaniem domu, instalują okna i drewniany dach oraz przyłączem wody i prądu. Przygotowanie całości zajmuje niecałą dobę. Firma zakłada w najbliższej przyszłości  zautomatyzowanie także etapu wykończeniowego. Wszystko przy pomocy robotów i dronów.

W niedalekiej przyszłości duet ICON i New Story mają jeszcze ambitniejszy plan. Zamierzają bowiem wydrukować aż 100 domów w Salwadorze, następnie na Haiti i w Boliwii. Pomysł jest szlachetny i trafiony, biorąc pod uwagę fakt, że – według statystyk – aż miliard ludzi na całym świecie, nie może zapewnić sobie podstawowych warunków do życia.

Autor: Milena Piskorz

Źródło: newstorycharity.org, bgr.comNowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.


One thought on “Ten dom kosztuje 10 000 USD, powstał w mniej niż 24h i…jest z drukarki 3D

Komentowanie jest wyłączone.