Technologia wspierająca edukację. Dlaczego warto uczyć druku 3D w szkołach?

Technologia wspierająca edukację. Dlaczego warto uczyć druku 3D w szkołach?

Rosnąca liczba drukarek 3D w szkołach wynika z faktu, że coraz częściej uznaje się druk 3D za istotne i angażujące uczniów narzędzie edukacyjne. Powodem jest także  dostępność cenowa urządzeń w technologii FFF/FDM. Nauczyciele mogą z łatwością pobrać oprogramowanie do projektowania i uzyskać do niego dostęp za pośrednictwem komputerów, tabletów czy telefonów komórkowych.

Oprogramowanie do drukowania 3D jest jeszcze bardziej przyjazne dla użytkownika niż jeszcze dwa lata temu, co czyni go idealnym rozwiązaniem dla dzieci i młodzieży w szkołach. Innowacyjne aplikacje na telefony komórkowe i tablety, ułatwiają tworzenie projektów i wysyłanie ich na drukarkę 3D do produkcji. Jednak głównym powodem, dla którego technologia druku 3D jest w stanie pozytywnie wpłynąć na proces nauczania, jest umiejętność uczenia się po przez metodę „prób i błędów”.

Technologia wspierająca edukację. Dlaczego warto uczyć druku 3D w szkołach?

Źródło: www.teachthought.com

Używanie drukarki 3D jako narzędzia do produkcji, umożliwia uczniom przejście od koncepcji pomysłu do względnie łatwego tworzenia obiektu fizycznego. Technologia zapewnia możliwość szybkiego wytwarzania części, co jest zaletą np. dla studentów uczących się rozmaitych form projektowania. Prześledzenie obiektu fizycznego może ułatwić uczniom zauważenie błędów w przygotowanym projekcie. To pozwala im zdobyć cenne umiejętności rozwiązywania problemów w kreatywny i praktyczny sposób. Bez możliwości drukowania prototypów znacznie trudniej byłoby uczniom zidentyfikować słabości swoich projektów, by poprawić ich jakość.

Technologia wspierająca edukację. Dlaczego warto uczyć druku 3D w szkołach? 3

Dlaczego warto wdrożyć technologię druku 3D w szkołach? Oto kilka powodów:

1. Poprawia zaangażowanie uczniów:
Utrzymanie zaangażowania uczniów może być trudne, szczególnie gdy temat jest trudny i wymaga uwagi. Drukowanie 3D pozwala nauczycielom zilustrować skomplikowane koncepcje i zwiększyć zaangażowanie poprzez interaktywne uczenie się. Zwiększenie zaangażowania w klasie może poprawić koncentrację uczniów i stworzyć satysfakcjonujące środowisko nauki dla wszystkich.

Technologia wspierająca edukację. Dlaczego warto uczyć druku 3D w szkołach? 4

2. Promuje aktywne uczenie się
Możliwość interakcji z przedmiotem na każdym etapie lekcji, pomaga uczniom w zrozumieniu tematu i przyswojeniu informacji. Jest to szczególnie korzystne w przypadku używania fizycznych przedmiotów do nauki. Na przykład – gdy uczniowie uczą się o skamieniałościach i artefaktach, często nie są w stanie dotknąć tych przedmiotów. Drukowanie 3D pozwala uczniom je odwzorować, dotykać, studiować i zabrać do domu.

Technologia wspierająca edukację. Dlaczego warto uczyć druku 3D w szkołach? 5

3. Zachęca do kreatywnego myślenia
Możliwość wypróbowywania nowych rzeczy  może wspomóc proces uczenia się. Drukarki 3D zachęcają uczniów do innowacyjności i kreatywności, ponieważ mogą dostosować swój pomysł na zasadzie prób i błędów. W rezultacie uczniowie są bardziej skłonni do zapamiętania faktów i wyciągania wniosków.

Technologia wspierająca edukację. Dlaczego warto uczyć druku 3D w szkołach? 2

4. Może pomóc w wyborze dalszej drogi edukacyjnej lub pracy w przyszłości

Druk 3D może zainspirować ciekawość przedmiotami STEM (STEM – akronim, który powstał od słów z języka angielskiego – dyscyplin nauki, technologii, inżynierii i matematyki. Na świecie termin STEM jest zwykle używany w odniesieniu do polityki edukacyjnej i wyboru programów nauczania w szkołach), dając uczniom możliwość zrozumienia złożonych koncepcji i testowania teorii. Może to później zachęcić uczniów do doświadczenia i odkrywania w sobie zainteresowania karierą naukową lub inżynierską.

Druk 3D w Twojej szkole:

W Rabbit Form specjalizujemy się w organizowaniu i prowadzeniu szkoleń i warsztatów z druku 3D w sektorze edukacyjnym. Wspieramy pracę nauczycieli i wzmacniamy ich kompetencje zawodowe w zakresie projektowania przestrzennego i druku 3D, zgodnego z potrzebami szkoły. Pomagamy w zrozumieniu obsługi drukarki 3D i jej efektywnego wykorzystania podczas zajęć z uczniami. Kładziemy nacisk na kształcenie praktycznych umiejętności nauczycieli w zakresie rozwoju kompetencji kluczowych uczniów z wykorzystaniem druku 3D. Mamy udokumentowane doświadczenie w pracy z uczniami szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i z uczelni wyższych, przeprowadzając ich bezstresowo przez proces „od wirtualnego projektu po fizyczny obiekt w dłoni”.

Serdecznie zapraszamy do współpracy przedstawicieli szkół z całej Polski, które chciałyby wdrożyć technologię druku 3D w swojej placówce. Zapytania prosimy kierować pod adresem e – mail: info@rabbitform.pl lub pod numerem telefonu 600-816-927.

 

 

 

Źródła: teachthought.com; theeducatoronline.com; eurekamagazine.com.uk; wikipedia.org

 Nowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.


One thought on “Technologia wspierająca edukację. Dlaczego warto uczyć druku 3D w szkołach?

Komentowanie jest wyłączone.