Te akcesoria drukowane 3D do mebli z sieci IKEA, ułatwią funkcjonowanie osobom niepełnosprawnym [VIDEO]

Te akcesoria drukowane 3D do mebli z sieci IKEA, ułatwią funkcjonowanie osobom niepełnosprawnym [VIDEO]

IKEA, największy producent mebli na świecie, połączył siły z organizacjami non-profit Milbat i Access Israel, aby opracować ” ThisAbles” – linię akcesoriów drukowanych 3D do mebli Ikea. Projekt ma na celu uczynienie produktów IKEA bardziej przyjaznymi dla osób niepełnosprawnych ruchowo.

„ThisAbles” jest linią akcesoriów drukowanych 3D, które są dedykowane meblom z sieci IKEA i mają za zadanie ułatwić codzienne funkcjonowanie osobom niepełnosprawnym. Wszystkie obiekty są dostępne online jako bezpłatne schematy i mogą być drukowane 3D oraz instalowane w sklepach stacjonarnych tej znanej, szwedzkiej sieci. Przykładowymi produktami do których można zamocować takie pomocnicze akcesoria są np. regał Billy lub kanapa Karlstad.

Zobacz także: IKEA wdraża druk 3D do zaprojektowania specjalnego krzesła dla graczy – Ubik

„ Obiecaliśmy stworzyć lepsze, codzienne życie dla jak największej liczby osób i uważamy, że naszym obowiązkiem jest stworzenie tej inicjatywy i umożliwienie osobom niepełnosprawnym korzystania z szerokiej gamy produktów, mebli i artykułów gospodarstwa domowego” – wyjaśnia CEO IKEA w Izraelu  Shuki Koblenz.

Zobacz także: Zero Waste Lab przetwarza tworzywa sztuczne w meble do przestrzeni miejskiej

Obecnie dostępnych jest 13 projektów. Należą do nich przedmioty takie jak m.in. podpory do kanapy do łatwiejszego siadania i wstawania; uchwyt do otwierania drzwi przedramieniem lub całą dłonią czy plastikowy panel, chroniący szklane drzwi przed uderzeniem ich wózkiem inwalidzkim. Wszystkie projekty są wykonane tak, aby mocować je/ przesuwać po meblach Ikea. Metody instalacji dla wszystkich modyfikacji 3D są pokazane na stronie YouTube IKEA Izrael, pokazując, jak mała modyfikacja może mieć ogromne znaczenie dla osób niepełnosprawnych. „Nie gwarantujemy, że będziemy w stanie znaleźć rozwiązanie na każdą potrzebę, ale obiecujemy spróbować”, wyjaśniają pomysłodawcy tej inicjatywy.

 

 

Źródło: 3ders.org

 

 Nowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.