Tactum, nowa metoda drukowania 3D prosto na ciało

Tactum, nowa metoda drukowania 3D prosto na ciało

Staje się chyba coraz bardziej jasne, że u podstaw przyszłości  technologii 3D leży jej integracja z obrazowaniem 3D czy projektowaniem parametrycznym. I właśnie obiektem zainteresowania amerykańskiego kolektywu Madlab’s TACTUM Project było stworzenie zintegrowanego systemu projektowania 3D tak, aby można było drukować… prosto na ciele.

Założycielka wspomnianego wyżej MadLab, Madeline Gannon, rozwija projekt Tactum w ramach swojej pracy doktorskiej. Przy wsparciu firmy Autodesk prowadzi badania nad nowymi metodami szybszej i bardziej intuicyjnej reakcji człowiek- maszyna. W tej iteracji Tactum został wykorzystany do zaprojektowania ergonomicznego smartwatch’a w formie opaski, która została następnie wydrukowana z nylonu w technologi SLS.

(…) Projekt Tactum skupia się na ideii projektowania obiektów na ciele. Jest to dość trudne do osiągnięcia ze standardowym oprogramowaniem CAD, gdyż pojawia się wiele zagadnień, odnoszących się do ergonomii- wyjaśnia Madeline Gannon.

Rozwiązanie zaproponowane przez Madeline powstało w wyniku integracji następujących technologii: mapowania do wizualizacji kształtów prosto na ciele, czujnika głębokości [ang. depth sensing] oraz dynamicznego programu CAD w celu opracowania danych w czasie rzeczywistym.

MadLab-TACTUM02-1024x579

Innymi słowy, Tactum przekształca ciało w ( w tym przypadku przedramię) w wirtualne płótno podczas gdy druga ręka staje się narzędziem do modelowania. Tactum przeszedł przez dwie odsłony. W pierwszej odsłonie narzędziem przechwytującym dane był Kinect, wykorzystujący światło strukturalne do pozyskiwania danych cyfrowych. W drugiej zaś był to LEAP, zbierający dane z ruchów w powietrzu.

MadLab-TACTUM10

W swoim pierwszym projekcie badawczym zespół MadLab stworzył wersję Tactum, która pozwala na personalizację paska do smartwatch’a.

„To był dość złożony problem do rozwiązania, ponieważ gesty na skórze mają bardzo niską rozdzielczość – mówi Madeline po czym dodaje- jeśli chcesz się zmieścić w czymś co ma konkretny wymiar i rozmiar, używasz do tego standardowego CAD’a. To, co mogliśmy zrobić, to zostawić pewne parametry otwarte zaś inne zamknięte. W ten oto sposób udało nam się umiejscowić zegarek na skórze w żądanej pozycji i pozwolić programowi CAD wygenerować pliki, które trzymają go w miejscu.”

MadLab-TACTUM05

Podczas gdy Tactum pozostaje projektem badawczym i nie będzie miał komercyjnego zastosowania w najbliższej przyszłości, Madeline i jej zespół są otwarci na współpracę w celu zbadania ewentualnych, przyszłych urządzeń, które mogłyby wykorzystywać unikalne możliwości produkcyjne Tactum. Takie zastosowanie upatrują na przykład w sektorze medycznym.

Jesteśmy bardzo zainteresowani możliwymi zastosowaniami w medycynie, zwłaszcza, że wielu ekspertów w dziedzinie protetyki czy ortopedii nie jest zaznajomionych z programami CAD. Mogliby oni znacząco skorzystać z bardziej intuicyjnego interfejsu użytkownika, jakie proponuje Tactum- podsumowuje Madeline

Następnym krokiem w karierze ambitnej założycielki MadLab jest rezydencja artystyczna w firmie Autodesk. Gorąco jej życzę aby równie konsekwentnie dążyła do wyznaczonych sobie celów i dalej krzewiła ideę wytwarzania  rzeczy. Jestem pewna, że wkrótce znowu o niej usłyszymy.

Napisz do nas, a na organizowanych przez nas szkoleniach i warsztatach dowiesz się wszystkiego o druku 3D

Autor: Milena PiskorzNowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.


One thought on “Tactum, nowa metoda drukowania 3D prosto na ciało

Komentowanie jest wyłączone.