Szwedzkie gminy planują serwować żywność drukowaną 3D w domach opieki dla osób starszych

Szwedzkie gminy planują serwować żywność drukowaną 3D w domach opieki dla osób starszych

Szwedzkie gminy planują serwować żywność drukowaną 3D w domach opieki dla osób starszych. Mają tym samym nadzieję na pobudzenie apetytów podopiecznych, poprzez sprawienie, że wydrukowane 3D jedzenie wygląda jak prawdziwe.

Około 8 procent dorosłych w Szwecji ma trudności z przeżuwaniem lub połykaniem. Rise współpracuje z gminami i dostawcami żywności Findus i Solina, firmami związanymi z branżą druku 3D – Cellink i Addema oraz naukowcami z Uniwersytetu w Lund i Uniwersytetu w Kristianstad. Mają tym samym nadzieję na pobudzenie apetytów podopiecznych w domach opieki, poprzez sprawienie, że wydrukowane 3D jedzenie wygląda jak prawdziwe. Według Eveliny Höglund, badaczki koordynującej projekt, pierwszym wyzwaniem było dostosowanie drukarek 3D zaprojektowanych dla przemysłu technologii medycznej, aby mogły drukować higienicznie i w wystarczających ilościach.

Zobacz także: Naukowiec stworzył drukarkę 3D do żywności, która jednocześnie może ją gotować

Szwedzkie gminy planują serwować żywność drukowaną 3D w domach opieki dla osób starszych

Zobacz także: Włoski badacz, Giuseppe Scionti, opracowuje wegetariańską żywność drukowaną 3D

„Kiedy trudno jest żuć i połykać, jedzenie, które istnieje dzisiaj, nie wygląda zbyt apetycznie. Chodzi o to, aby nadać wyglądowi estetyki, aby wyglądało dobrze, by je zjeść, odtwarzając oryginalną formę jedzenia”. – wyjaśnia Richard Asplund, szef działu gastronomii w gminie Halmstad na zachodnim wybrzeżu.

Projekt znajduje się obecnie w fazie przed badaniem. Pierwsze posiłki próbne zostaną dostarczone do domów opieki w Halmstad i Helsingborg w południowej Szwecji do końca tego roku. Inną częścią projektu będzie opracowywanie receptur dostosowanych do osób, uwzględniających wymagania dietetyczne lub preferencje żywieniowe.

 

Źródło: 3ders.org

 Nowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.