Szkło, czyli o pięknie druku 3D

Szkło, czyli o pięknie druku 3D

Szkło. Jego początki sięgają kilku tysięcy lat wstecz, a dokładne receptury produkcji często pozostają ściśle strzeżoną tajemnicą. Do każdego z przełomów w technologii jego wytwarzania, czy to w Egipcie czy to w czasach Pilkingtona, dochodziło w wyniku długotrwałych, wielokrotnych eksperymentów. Nie inaczej było w przypadku szkła, które powstało w procesie zwanym dość tajemniczo „G3DP”.

G3DP to nic innego niż technologia przestrzennego drukowania szkła. Za tym wynalazkiem stoją dziewczyny i chłopaki z Mediated Matter group (MIT Media Lab) oraz MIT Glass Lab. To właśnie oni znaleźli sposób na wydrukowanie szklanych obiektów przy użyciu maszyny, która jest czymś na kształt kombajnu – połączenia drukarki i pieca.

Szkło w trakcie wydruku
Sposób, w jaki działa urządzenie, jest całkiem prosty. W górnej części drukarki znajduje się coś na kształt niewielkiego pieca, w którym użytkownik umieszcza szkło. Piec podgrzewa się do około 1000°C. Stopione szkło wlewa się w aluminiowo-cyrkonowo-krzemionkową dyszę, która wytłacza je wprost na platformę, gdzie zastyga i twardnieje.

Wydrukowany wazon
Drukarka używa trzech niezależnych silników krokowych, a jej system ruchu jest zbliżony do tego, co proponują nam maszyny oparte na systemie kartezjańskim. Wysokość jednej warstwy wydruku to 4,5 mm , szerokość sięga 7.95 mm. Imponująca jest dokładność osadzania materiału – maksymalne zaobserwowane odchylenie to zaledwie 0,42 mm.

Drukarka podczas pracy
A teraz rozsiądźcie się wygodnie i obejrzyjcie umieszczone poniżej wideo. Jestem niemal pewna, że te nieco ponad 4 minuty to wystarczający czas, abyście podzielili mój zachwyt nad pięknem technologii o tak bardzo niepoetyckiej nazwie. Przyjrzyjcie się matematycznie doskonałym konstrukcjom szklanych obiektów, rozmarzcie się. Enjoy 🙂

Napisz do nas, a na organizowanych przez nas szkoleniach i warsztatach dowiesz się wszystkiego o druku 3D.

Autor: Aleksandra Skimina