STEAM – nowoczesna edukacja na miarę naszych czasów

STEAM – nowoczesna edukacja na miarę naszych czasów

STEM jest programem opartym na idei kształcenia uczniów w czterech dyscyplinach – nauce, technice, inżynierii i matematyce – w podejściu interdyscyplinarnym. Coraz częściej jednak można spotkać też akronim STEAM, który do wcześniej wymienionych elementów dołącza także sztukę (z angielskiego Arts). STEAM integruje je w spójny paradygmat uczenia, oparty na prawdziwym świecie i jego wyzwaniach.

STEAM jest trendem w edukacji znanym od ok. 20 lat i coraz bardziej akcentuje się jego znaczenie. Nic dziwnego – w dużej mierze od niego zależy nasz świat – dosłownie. Ekonomia, nasz ogólny dobrobyt – wszystko jest poparte nauką, technologią, inżynierią i matematyką. Tak więc, kiedy mówimy o STEAM, to nie tylko o kodowaniu czy fartuchach laboratoryjnych :). To podstawa produkcji, produkcji żywności, opieki zdrowotnej i wielu innych rzeczy, bez których nie sposób funkcjonować.

Zobacz także: Brytyjscy naukowcy z The Big Bang Fair drukują 3D obiady w szkole, by zainteresować uczniów przedmiotami ścisłymi

Zobacz także: Technologia wspierająca edukację. Dlaczego warto uczyć druku 3D w szkołach?

Być może się zastanawiasz „skoro STEAM jest tak oczywisty i ważny, to dlaczego musimy o nim rozmawiać?” Nie byłoby potrzeby stałego umieszczania STEAM w świetle reflektorów lub w „entym artykule” na ten temat, gdyby nie pewne fakty: w latach 2017 – 2027 liczba miejsc pracy w STEM wzrośnie o 13 procent. Z drugiej strony, ankieta Microsoftu przeprowadzona w Europie wykazała, że ​​dziewczęta zyskują zainteresowanie STEM w wieku 11 lat, ale potem tracą to zainteresowanie w wieku 15 – 16 lat. W związku z tym kobiety są zdecydowanie niedoreprezentowane w tym obszarze. Niestety, gdy uczniowie zaczynają „walczyć”o zrozumienie trudnej dla nich kwestii, związanej z przedmiotem ścisłym, stają się mniej zainteresowani tym tematem. Dlatego tak ważne jest, aby podkreślać zalety nauki STEAM zarówno rodzicom, jak i uczniom. Jakie są zatem zalety tego interdyscyplinarnego nauczania? Wymieńmy choćby te podstawowe:

STEAM

  • Daje uczniom umiejętności, dzięki którym lepiej radzą sobie z rozwiązywaniem problemów

Młodzież ucząca się, jak np. wykonać rzeźbę z drutu, która się świeci, zadaje sobie pytania na temat jej działania, wypróbowuje różne techniki okablowania a także zastanawia się nad znaczeniem, jakie kryje się za ich twórczością. Może doświadczyć procesu twórczego od projektu na papierze lub komputerze do namacalnego, funkcjonalnego obiektu. Dzięki np. wykorzystaniu drukarek 3D, uczniowie mają szansę na bieżąco korygować niedoskonałości w swoich projektach i stosunkowo szybko widzieć kolejne rezultaty. Zobacz 6 pomysłów na kreatywne wykorzystanie druku 3D w szkole

STEAM - edukacja na miarę XXI wieku 3d druk 3D dla szkół druk 3D w edukacji druk 3D w szkole edukacja element muzyka naukowcy NY projekt STEAM STEM szkole sztuka technologia youtube zwierzęta 1

  • Uczy pracy zespołowej i zachęca do kreatywności

Umieszczanie uczniów w grupach może tworzyć potężne zespoły, w których uczniowie uczą się, jak pomagać sobie nawzajem i jak korzystać z ich różnych mocnych stron i umiejętności. Jeśli na przykład uczą się tworzenia grafiki 3D, przedstawiającej zwierzęta morskie, jeden uczeń może posiadać wiedzę na temat zwierząt wodnych, inny może być zaznajomiony z iluzją optyczną lub podekscytowany budowaniem okularów 3D. Razem, ich wiedza, entuzjazm i umiejętności mogą być wykorzystane do pomyślnego ukończenia projektu jako zespołu.

STEAM - edukacja na miarę XXI wieku 3d druk 3D dla szkół druk 3D w edukacji druk 3D w szkole edukacja element muzyka naukowcy NY projekt STEAM STEM szkole sztuka technologia youtube zwierzęta 3

  • Daje wszystkim uczniom praktyczne doświadczenia związane z uczeniem się

Projekty STEAM dają uczniom możliwość zaangażowania się w praktyczne, eksperymentalne kształcenie. Uczniowie często używają różnych materiałów i narzędzi, aby odkryć, jak coś działa, jak to zbudować lub coś naprawić. To wyrównuje szanse, aby wszyscy uczniowie zdobyli te kluczowe umiejętności, bez względu na płeć, status społeczno-ekonomiczny czy rasę.

STEAM - nowoczesna edukacja na miarę naszych czasów 3d druk 3D dla szkół druk 3D w edukacji druk 3D w szkole edukacja muzyka NY projekt STEAM STEM szkole sztuka technologia youtube

  • Zachęca dziewczęta do eksploracji na polu przedmiotów ścisłych

Ponieważ dziewczęta i kobiety są niedostatecznie reprezentowane w dziedzinie nauki, technologii, inżynierii i matematyki, opracowywanie projektów STEAM pomaga dziewczętom w zapoznaniu się z tymi dziedzinami we wczesnym wieku. Wczesna ekspozycja może zwiększyć szanse eksploracji tych dziedzin wraz z wiekiem.

STEAM - edukacja na miarę XXI wieku 3d druk 3D dla szkół druk 3D w edukacji druk 3D w szkole edukacja element muzyka naukowcy NY projekt STEAM STEM szkole sztuka technologia youtube zwierzęta 6

  • Pokazuje sztukę od innej strony

Wykorzystanie sztuki w projektach STEAM pomaga uczniom zrozumieć jej zróżnicowanie i jak jest integralną częścią produktów obejmujących inżynierię, technologię i matematykę. Sztuka może pomóc w zwiększeniu zaangażowania w projekty STEAM, ponieważ uczniowie mogą łączyć artystyczne media, które lubią (takie jak sztuki wizualne czy muzykę) z bardziej technicznymi projektami, które na początku mogą wydawać się zniechęcające. Potrafią połączyć to, co znane z nieznanym, zdobywając nowe umiejętności i odkrywać świat artystycznej innowacji.

Technologia druku 3D w Twojej szkole:

W Rabbit Form specjalizujemy się w organizowaniu i prowadzeniu szkoleń i warsztatów z druku 3D w szkołach. Wspieramy pracę nauczycieli i wzmacniamy ich kompetencje zawodowe w zakresie projektowania przestrzennego i druku 3D, zgodnego z potrzebami szkoły. Pomagamy w zrozumieniu obsługi drukarki 3D i jej efektywnego wykorzystania podczas zajęć z uczniami. Kładziemy nacisk na kształcenie praktycznych umiejętności nauczycieli w zakresie rozwoju kompetencji kluczowych uczniów z wykorzystaniem druku 3D. Mamy udokumentowane doświadczenie w pracy z uczniami szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i z uczelni wyższych, przeprowadzając ich bezstresowo przez proces „od wirtualnego projektu po fizyczny obiekt w dłoni”.

Serdecznie zapraszamy do współpracy przedstawicieli szkół z całej Polski, które chciałyby wdrożyć technologię druku 3D w swojej placówce. Zapytania prosimy kierować pod adresem e – mail: info@rabbitform.pl lub pod numerem telefonu 600-816-927.

 

Źródło: education.cu-portland.edu; http://www.kstu.kzNowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.