Spersonalizowany implant drukowany 3D z dawką leku pomoże w przyszłości pacjentom

Spersonalizowany implant drukowany 3D z dawką leku pomoże w przyszłości pacjentom

Naukowcy z Southwest Research Institute (SwRI) i University of Texas w San Antonio (UTSA) opracowują wydrukowany 3D, minimalnie inwazyjny implant medyczny. Ma on za zadanie zapewnić kontrolowaną, spersonalizowaną dawkę leku przez kilka tygodni w leczeniu niektórych infekcji, jak również chorób takich jak zapalenie stawów, rak czy AIDS.

Prowadzony przez Alberta Zwienera z Wydziału Chemii i Inżynierii Chemicznej SwRI oraz dr Lyle Hood z Wydziału Inżynierii UTSA projekt jest wspierany grantem w wysokości 125 000 $ z programu „Connecting through Research Partnerships (Connect)”. Zespół UTSA  jest odpowiedzialny za projektowanie i drukowanie 3D implantu. Konstrukcja wykorzystuje specjalistyczne, geometryczne kształty, aby spersonalizować każde urządzenie zgodnie z dolegliwością pacjenta. Implant ma mały otwór z lekami w środku, a także jeden z dobranych specjalnie polimerów.

Zobacz także: Pierwszy implant szczęki drukowanej 3D dla dziecka

Spersonalizowany implant drukowany 3D z dawką leku pomoże w przyszłości pacjentom

Zobacz także: Amerykańscy naukowcy testują ceramiczne implanty 3D

„Implant odnosi się do choroby konkretnego pacjenta, oprócz historii choroby i innych problemów zdrowotnych. Wprowadzamy to nieinwazyjne urządzenie do organizmu, aby dostarczyć lek przez określony czas.”- powiedział Zwiener

Zespół użył do wydrukowania implantu specjalistycznej drukarki 3D i biodegradowalnego polimeru. Po rozpadzie implant uwalnia rozpuszczony w nim lek. Nie ma również konieczności usuwania go, ponieważ po zakończeniu leczenia rozpuści się w organizmie. Implant jest zaprojektowany tak, aby mógł działać z dowolnym rodzajem leku, aby mieć znaczący wpływ na szeroki zakres chorób i dolegliwości.

 

Źródło: 3ders.org

 Nowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.