Skan 3D każdego gatunku żyjącego na Ziemi. Czy to możliwe?

Skan 3D każdego gatunku żyjącego na Ziemi. Czy to możliwe?

Szacuje się, że na naszej planecie żyje około biliona różnych gatunków (począwszy od mikroskopijnych organizmów, aż po te naprawdę duże zwierzęta).

Trudne wyzwanie

Organizacja Digital Life postawiła sobie za cel niezwykle ambitne, ale i trudne zadanie wykonania skanu 3D każdego z nich, które w przyszłości zasili wspólną bazę wiedzy o wszystkich gatunkach. Zespół wierzy, że ich działanie jest niezwykle ważne i ma przyczynić się do lepszego poznania żyjących na Ziemi organizmów.

Zobacz również: Homo naledi czyli kopalny gatunek człowieka. Skanery 3D badają jaskinie

Aby tego dokonać naukowcy z Uniwersytetu w Massachusetts skonstruowali specjalne urządzenie o nazwie Beastcam, składające się z aż 30 aparatów Canon G16, umieszczonych na 10 osobnych ramionach.

Skan każdego gatunku żyjącego na Ziemi. Czy to możliwe? 1

Jedno jest pewne – to trochę zajmie

Jak przyznają sami pomysłodawcy projektu „zeskanowanie wszystkich gatunków potrwa zapewne kilkadziesiąt lat i kilka pokoleń naukowców”, jednak im wcześniej zaczną tym szybciej skończą :).

Zobacz również: Jak druk 3D uratował moją żonę

Nie mają jeszcze pomysłu na zeskanowanie naprawdę małych organizmów. Do tej pory bowiem najmniejszymi obiektami były jaszczurki, żółwie oraz skorpiony, a z tym większych trafił się rekin. Jednak sami naukowcy nie specjalnie się tym martwią. W kolejce czeka już na nich blisko 25 tysięcy skanów ryb, które dostarczone zostaną przez Uniwersytet w Waszyngtonie (ktoś bowiem musi odpowiednio „obrobić” dostarczony materiał).

Bardzo ambitny projekt

Zespół już teraz współpracuje z innymi licznymi organizacjami – zoo, naukowcami itp. Patrząc na rozmach, ambicje oraz to, ile jest do zrobienia trudno oprzeć się wrażeniu, że ich praca będzie dokończona dopiero przez kolejne pokolenia.

My jednak trzymamy kciuki!

Źródło: newatlas.com/Profesjonalnym copywriter i marketingowiec z ogromnym zamiłowaniem do tworzenia dobrego contentu, tekstów sprzedażowych oraz e-mail marketingu. Po godzinach maniak, nowych technologii i pro-wrestlingu (tak, tak - wiem, że jest udawany) :)