Roboty i drony 3D mogą sporo “namieszać” w budownictwie i nie tylko

Roboty i drony 3D mogą sporo “namieszać” w budownictwie i nie tylko

Przedstawiam Wam 3 przykłady, dzięki którym przekonacie się, w jaki sposób technologia 3D może wpływać na najnowsze trendy w budownictwie. Czy roboty mają szansę zastąpić nas, ludzi? Ciekawi? No to zaczynamy odliczanie.

Numer 1 – latająca drukarka

Nie znalazłem lepszych słów, aby krótko i zwięźle określić funkcjonalność tego urządzenia. Na pierwszy ogień weźmiemy najnowszy wynalazek, który wyszedł spod rąk specjalistów firmy Tam Tran oraz Jared Shier.

MUPPette, bo tak nazywa się połączenie drona z możliwościami drukarki 3D, które pozwala wykonywać prace w miejscach nieprzyjaznych lub niedostępnych dla zwykłego człowieka.

Z resztą, nie ma się co rozpisywać, lepiej rzućcie okiem, jak działa ta maszyna:

  

Zobacz również: Dom w 48h wykonany przez pierwszą komercyjną, betonową drukarkę 3D projektu Andrey Rudenko

Numer 2 – maszyna budowlana w wersji mini

Po wycieczce z latającą drukarką 3D schodzimy na ziemię. Tu już czeka na nas bardziej zaawansowana wersja drukarki 3D, która przybrała formę (nie)typowego łazika. Pomysłodawcą projektu jest Petr Novikov i jak sam twierdzi: „projektujemy wirtualnie, budujemy manualnie – pomiędzy tymi dwoma procesami zachodzi wiele niekontrolowanych zdarzeń”. Właśnie wyeliminowaniu tych ostatnich ma służyć jego najnowsze dzieło.

Roboty i drony 3D mogą sporo “namieszać” w budownictwie i nie tylko 1

Jak to działa? Zobaczcie sami:

Numer 3 – robot na placu budowy, czyli co można zrobić z kleju i trocin?

Na to pytanie postanowiła odpowiedzieć grupa studentów przewodzona przez profesora Jason’a Kelly’ego Johnson’a (College w Kalifornii). W ramach eksperymentu, naukowcy zbudowali roboty, a następnie umieścili je w specjalnie przygotowanych komorach wypełnionych trocinami. Do zadań maszyn należało zbudowanie trwałej konstrukcji, jedynie przy użyciu dostępnych im trocin oraz kleju. Celem eksperymentu było dowiedzenie, że maszyny są w stanie sprawnie nawigować budową bez ludzkie ingerencji. Naturalnie pomijając sam proces ich zaprogramowania.

Roboty i drony 3D mogą sporo “namieszać” w budownictwie i nie tylko 2

Jeżeli projekt będzie nadal rozwijany, bardzo prawdopodobne, że w przyszłości pomysł ten zostanie przeniesiony na prawdziwy plac budowy. Wyobrażacie sobie budynki powstające bez nadzoru ludzkiego oka?

Źródło: archdailyProfesjonalnym copywriter i marketingowiec z ogromnym zamiłowaniem do tworzenia dobrego contentu, tekstów sprzedażowych oraz e-mail marketingu. Po godzinach maniak, nowych technologii i pro-wrestlingu (tak, tak - wiem, że jest udawany) :)


One thought on “Roboty i drony 3D mogą sporo “namieszać” w budownictwie i nie tylko

Komentowanie jest wyłączone.