Przenośna drukarka 3D do skóry, która przyspiesza naprawę głębokich ran

Przenośna drukarka 3D do skóry, która przyspiesza naprawę głębokich ran

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Toronto opracował nowe, innowacyjne urządzenie do druku biologicznego 3D. Ich podręczny „bio-długopis” jest w stanie drukować tkankę skóry na głębokich ranach w celu rozpoczęcia procesu gojenia, a efekt można osiągnąć w niezwykle krótkim czasie.

Przenośna drukarka 3D do skóry może tworzyć tkankę in situ i nanieść ją, zaś wszystko to jest możliwe w ciągu zaledwie dwóch minut lub mniej. Drukowana tkanka 3D może być jednym z najbardziej obiecujących zastosowań tej technologii, a wiele skutecznych rozwiązań do regeneracji tkanek skóry zostało dokładnie przetestowanych i zatwierdzonych. Jednakże obecny sprzęt do drukowania biologicznego, stosowany w laboratoriach wydaje się być nieporęczny, zwykle dość drogi i skomplikowany, co ogranicza jego zastosowanie w sytuacjach klinicznych. Drukarka 3D skóry, opracowana przez naukowców z Uniwersytetu w Toronto może stanowić rozwiązanie tych problemów, oferując tanie i praktyczne urządzenie do leczenia ran skóry.

Zobacz także: Druk 3D pomaga studentom w budowie bezprzewodowego rozrusznika serca

Zobacz także: Drukowanie 3D elektroniki bezpośrednio na ludzkiej skórze, staje się faktem [VIDEO]

Pacjenci z głębokimi ranami skóry często ulegają uszkodzeniu we wszystkich trzech warstwach skóry: naskórku, skórze właściwej i tkance podskórnej. Obecne, preferowane leczenie nazywane jest przeszczepem skóry o podzielonej grubości, gdzie zdrowa skóra dawcy jest wszczepiana na powierzchnię naskórka i część skóry właściwej. Aby ta metoda rozdrabniania skóry była efektywna, musi być wystarczająco dużo skóry dawcy, aby pokryć wszystkie trzy warstwy, ale rzadko jest to możliwe. Część obszaru zranienia jest zwykle pozostawiona „nieulepszona” lub odkryta, co prowadzi do słabych efektów leczenia.

Biodrukarka 3D wykorzystuje arkusze tkanek i specjalny bio-tusz, który pozwala na ulepszoną regenerację tkanki. Arkusze tkanek są układane na określonych częściach obszaru rany, tworząc podstawę, aby uszkodzona skóra mogła się zregenerować. Bio – tusz składa się z biomateriałów, opartych na białkach, w tym kolagenu, który jest najbardziej obfitym białkiem w skórze właściwej, a także z fibryny, białka, które ma kluczowe znaczenie dla gojenia się ran.

Podobnie jak w przypadku podajnika taśmowego, ręczne urządzenie do druku biologicznego 3D ma rozmiar małego pudełka po butach i waży mniej niż kilogram (2,2 funta). Zespół badaczy ma nadzieję, że kiedyś ich przenośna drukarka 3D będzie używana w warunkach klinicznych, w celu zrewolucjonizowania leczenia oparzeń i innych poważnych ran na skórze.

Autor: Milena Piskorz

Źródło: 3ders.org

 Nowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.