Prosto z wybuchu – innowacyjna sztuka użytkowa 3D

Prosto z wybuchu – innowacyjna sztuka użytkowa 3D

Co roku powstaje wiele spekulacji jak będzie wyglądało nasze życie w przyszłości. Część z nich kończy się ekranizacjami filmowymi, cześć zostaje uznana za zbyt nierealistyczne, aby kiedykolwiek mogły zaistnieć. Poruszając temat sztuki już dawno przestaliśmy używać słowa „niemożliwe”. Tym razem Janne Kyttanen na Festiwalu Designu w Miami 2015 przedstawia sztukę użytkową, która zaskakuje i przesuwa wyznaczone wcześniej granice o kolejne kilka centymetrów.

Innowacyjne przedmioty tworzone przez Janne Kyttanena mają stanowić połączenie rzeźby i mebla. Nowe technologie zacierają znane nam schematy, łącząc materiały, których wcześniej nie widzieliśmy spojonych w jeden przedmiot.
Tak oto fiński designer, znany ze swoich dzieł tworzonych przy udziale druku 3D, zaprezentował swoje nowe dokonania. 

Prosto z wybuchu - innowacyjna sztuka użytkowa 3D 1Kyttanena rozpoczyna od przedstawienia rzeźbiarskiego stołu będącego połączeniem metalu i skały wulkanicznej. Poddał je innowacyjnej metodzie, wykorzystującej procesy chemiczne. Metoda EXW (ang. explosion welding – dosłownie zgrzewanie wybuchowe) polega na łączeniu materiałów o różnej temperaturze topnienia, dodając do jednego z nich chemiczne środki wybuchowe. Zaletą tej metody jest niezależność od rodzaju metali, które łączymy oraz brak nieprzewidzianych odkształceń plastycznych na ich powierzchni. W ten sposób drobny, kontrolowany wybuch sprawia, że możemy obserwować przedmiot, którego realizacja nie była wcześniej możliwa. 

Stół Metsidian powstał z połączenia miedzi i ciemnej skały wulkanicznej. Masywna, czarna, surowa skała przenika się z „lekką”, miedzianą charakterystyczną dla druku 3D siatką. Swoją organiczną formą i kontrastem połyskliwych materiałów zachwyca i łączy naturę z nowoczesnością, pokazując moc nowej technologii.

Prosto z wybuchu - innowacyjna sztuka użytkowa 3D 2

Avoid Light to lampa wydrukowana metodą 3D. Powstała z połączenia metalowej siatki i 24 – karatowego złota. Jej struktura ma przypominać diament, ponieważ powierzchnia jest wykończona niemalże lustrzanym połyskiem.

Prosto z wybuchu - innowacyjna sztuka użytkowa 3D 4

Stół Sedona to najnowsze dzieło Janne Kyttanena. Składa się z okrągłego blatu z trójkątnej siatki i smukłych nóg, dodatkowo przenoszących optyczny środek ciężkości na górną częścią stołu. Dzięki temu uzyskano lekką formę, która styka się z podłożem czterema drobnymi punktami. Artysta w swojej pracy inspirował się piaskowcem z rejonu Arizony o charakterystycznej czerwonej barwie. Miedziany, połyskliwy stół jest elegancką wersją współczesnego designu.

Prace Kyttanena łączą to, co kojarzymy z nowoczesnością: chłodny, połyskliwy metal, prostotę formy, nawiązanie do technologii, tworzonej poprzez siatki jednoznacznie kojarzone z drukiem 3D. Wszystko to zestawia z organicznymi kształtami, nawiązującymi do natury i jak sam mówi – zaciera granicę pomiędzy meblem, a rzeźbą. Dzięki takim dokonaniom, jesteśmy świadkami rozwoju i postępu nowych technologii, które na naszych oczach rozwijają się i przeobrażają w zaskakujący  sposób.

Zobacz relację z Festiwalu Designu Miami 2015, pokazującą m.in prace Janne Kyttanena:

Autor: Marta Brycht