Polscy naukowcy zbudowali drukarkę 3D do betonu

Polscy naukowcy zbudowali drukarkę 3D do betonu

Naukowcy z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie skonstruowali pierwszą w Polsce drukarkę 3D, wykorzystującą mieszankę betonową. Obecnie testują możliwości nowo powstałej maszyny na niedużych obiektach, ale w przyszłości planują jej zastosowanie na szerszą skalę.

„Stworzony przez nas robot kartezjański sterowany jest przez autorskie oprogramowanie i porusza się w trzech osiach, a materiałem drukującym nie jest ani plastik, ani atrament, a tylko i wyłącznie mieszanka betonowa.”– powiedział dr inż. Adam Zieliński z Wydziału Budownictwa i Architektury Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Jak wyjaśnił dr inż. Adam Zielińśki, efektem docelowym założonym przez naukowców jest przejście do elementów w skali 1:1. Chcieliby tworzyć konstrukcje i obiekty budowlane. Maszyna jest cały czas udoskonalana pod względem mechanicznym, informatycznym i technologicznym. Naukowcy testują różne składy mieszanek betonowych, które mają wpływ na jakość wydruku. Badacze podkreślają także znaczenie ekologii procesu.

Zobacz także: US Marines drukują 3D betonowe koszary w zaledwie 40h

Polscy naukowcy zbudowali drukarkę 3D do betonu

                                                                             Źródło: www.radioszczecin.pl

„Na razie skupiliśmy się na testach. Zbudowaliśmy stosunkowo małą drukarkę, wykonujemy elementy testowe służące do badań, w tym modele struktur budowlanych, takich jak ściany i słupy. Drukujemy też donice i inne elementy małej architektury. Próbujemy zagospodarować krzywoliniowość kształtów drukowanych struktur, która jest trudna lub często niemożliwa do wykonania w deskowaniu tradycyjnym – powiedział Adam Zieliński.

Zobacz także: Nowa drukarka 3D do betonu, która może wydrukować bungalow w 8 godzin

Naukowcy z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego dokonali sześciu zgłoszeń patentowych. Zamierzają pozyskać finansowanie na rozbudowę infrastruktury, powiększenie maszyny drukującej i ulepszenie mieszanek wykorzystywanych do druku. Nad drukarką do betonu pracuje zespół z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki oraz Wydziału Budownictwa i Architektury Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Drukarka 3D zostanie zaprezentowana publiczności 28 września, podczas Nocy Naukowców.

 

Źródło: PAP, www.radioszczecin.pl

 

 

 

 

 Nowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.