Tegoroczna edycja New York Fashion Week (NYFW) 2019 – prestiżowego wydarzenia związanego z branżą mody, obfitowała w ekstrawaganckie projekty i nowatorskie kolekcje. Jednym z innowacyjnych rozwiązań był pomysł firmy Stratasys, który zaprezentował możliwość druku 3D bezpośrednio na tkaninie.
Druk 3D odgrywa coraz większą rolę w ważnych wydarzeniach mody ze względu na swobodę twórczą jaką oferuje projektantom, a tegoroczny New York Fashion Week był tego doskonałym potwierdzeniem. Firma Stratasys zaprezentowała możliwość drukowania 3D bezpośrednio na tkaninie, we współpracy z cenionymi projektantami mody z ThreeASFOUR i Travisem Fitch.
Zobacz także: Oscar dla Ruth Carter za kostiumy do „The Black Panther ” z drukiem 3D w tle
Używając drukarki 3D Stratasys J750, polimery zostały naniesione bezpośrednio na ubrania z kolekcji „Chro -Morpho”, zaprojektowane przez ThreeASFOUR. Stratasys uważa, że technika ta stanowi krok naprzód w druku 3D w branży modowej. Projekt kolekcji jest inspirowany grą światła i kolorami, które można dostrzec u motyli i owadów.
Zobacz także: Lumecluster, nowojorska artystka, która oczarowała swoimi kostiumami 3D Marvela
Jedna z sukienek została zaprojektowana z wykorzystaniem soczewkowego efektu Stratasys, aby bawić się światłem i kolorem w celu odtworzenia wyglądu motyla Greta – Oto. Możliwości drukarki 3D J750 PolyJet pozwoliły projektantom wydrukować tysiące małych, kulistych ogniw, wykonanych z fotopolimerów bezpośrednio na tkaninie poliestrowej. Każda komórka na 27 częściach sukienki zawiera przezroczystą soczewkę z paskami koloru w środku, co umożliwiło zmianę koloru sukienki podczas ruchu. Proces druku 3D tych komórek zajął około 17 godzin.
„Zawsze staramy się rewolucjonizować metody produkcji, dostarczać nowe opcje projektowania oraz inspirować projektantów i studentów do tworzenia bez granic”, powiedziała Naomi Kaempfer, Dyrektor ds. Sztuki i Projektowania Stratasys
Ze względu na złożoność procesu, rzadko stosuje się technikę drukowania 3D bezpośrednio na odzieży. Przykładami są Iris Van Herpen, która zastosowała tę metodę w 2018 roku we współpracy z TU Delft do swojej kolekcji Wiosna / Lato podczas Tygodnia Mody w Paryżu. Stratasys wyjaśnia jednak, że technika bezpośredniego drukowania 3D, oferuje niezrównaną elastyczność i integralność, zapewniając projektantom narzędzie do tworzenia nowoczesnej, funkcjonalnej odzieży. Według firmy stanowi to również klucz do odblokowania komercyjnej rentowności druku 3D w branży modowej.
Projekt zrealizowany we współpracy z ThreeASFOUR i Travisem Fitch jest częścią ciągłego wysiłku zmierzającego do połączenia mody i druku 3D w celu uzyskania wysokiej klasy produktów, a ostatecznie produkcji seryjnej.
Źródło: www.3dprintingindustry.com