Plastic Bank zajmuje się recyklingiem tworzyw sztucznych pochodzących z oceanu

Plastic Bank zajmuje się recyklingiem tworzyw sztucznych pochodzących z oceanu

Plastic Bank, podmiot utworzony w 2013 r., przeprowadził szereg interesujących działań, aby umożliwić recykling plastiku pochodzącego z oceanu w najbiedniejszych społecznościach świata, próbując przekształcić zużyty plastik w walutę.

Greta Thunberg jest teraz w centrum uwagi świata i mimo młodego wieku robi wiele, aby podnieść ekologiczną świadomość. Zwracając uwagę na problem globalnego ocieplenia, pośrednio zwróciła także uwagę na problem, który wpływa na życie na naszej planecie: zanieczyszczenie. Zarówno to pochodzące z emisji CO2, trujących chemikaliów czy plastiku. Plastic Bank, podmiot utworzony w 2013 r., przeprowadził kilka interesujących działań, aby umożliwić recykling plastiku pochodzącego z oceanu w niektórych najbiedniejszych społecznościach świata.

Zobacz także: Genecis przetwarza odpady żywnościowe m.in w bioplastik do druku 3D

Założony przez Davida Katza i Shauna Franksona Plastic Bank, to firma zajmująca się rozwojem gospodarczym, która umożliwia społecznościom pozbawionym praw do wymiany dowolnego rodzaju plastiku na walutę. Wpływ tych działań wykracza też poza obszar ekologii: dla społeczności znajdujących się w najbardziej niekorzystnej sytuacji na świecie, powstają nowe możliwości gospodarcze. W rzeczywistości skrajnie ubogie regiony – takie jak Haiti w Ameryce Środkowej czy Camerun w Afryce – są najbardziej narażone na ekstremalne zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi. Koncepcja Social Plastic polega na ujawnieniu wartości plastiku podczas jego gromadzenia i przekazaniu tej wartości w ręce zbierającego. Kiedy ludzie widzą i znają wartość plastiku, mogą zmienić swoje myślenie i praktyki – to, co wcześniej postrzegano jako produkt odpadowy, można teraz postrzegać jako źródło towarów i usług.

Plastic Bank zajmuje się recyklingiem tworzyw sztucznych pochodzących z oceanu 1

Mieszkańcy mogą  zbierać odpady z tworzyw sztucznych (ze środowiska, z gospodarstw domowych lub pochodzących z przemysłu), a następnie mogą je zabrać w celu wymiany na gotówkę. Plastik jest przekazywany do lokalnych zakładów zajmujących się recyklingiem, gdzie może zostać przetworzony na pierwotne tworzywo sztuczne, gotowe do sprzedaży międzynarodowym firmom pod marką Social Plastic® lub może być użyty jako surowiec do drukarek 3D do produkcji potrzebnych elementów w społeczności.

 

 

Źródło: www.3dprintingmedia.network ; www.plasticbank.comNowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.