Pracownicy Uniwersytetu Simona Frasera w Kanadzie opracowali nowy, inteligentny algorytm wspomagający drukarzy 3D, który pozwala na tworzenie skomplikowanych obiektów bez budowania podpór, co skutecznie ogranicza zużycie materiału oraz przyspiesza proces drukowania. Algorytm dzieli model na mniejsze części o piramidalnym kształcie, dzięki czemu wydruk nie wymaga usuwania supportu.
Każdy miłośnik druku przestrzennego technologią FDM/FFF doskonale zna problem podpór drukowanych razem z właściwym obiektem. Już podczas modelowania trzeba uwzględniać miejsca kłopotliwe i szukać sposobu, jak ich uniknąć. Wielu osobom przeszkadza nadmierna strata filamentu oraz czasu i wysiłku przy końcowej obróbce wydruku. Jednak od teraz nie będzie to już tak uciążliwe.
Profesor Richard Zhang i doktorant Ruizhen Hu z Uniwersytetu Simona Frasera w Kanadzie stworzyli nową metodę do automatycznego dzielenia modeli 3D na mniejsze elementy w kształcie piramidalnym. Zastosowanie tego rozwiązania w prosty sposób eliminuje konieczność tworzenia podpór, przez co prototypowanie jest wygodniejsze, szybsze i bardziej przyjazne dla użytkownika. Powstałe mniejsze części należy jedynie skleić.
Piramidalny algorytm automatycznie wyszukuje najlepszy podział modelu. W efekcie ma powstać jak najmniej części kształtem przypominających piramidę, gdzie kolejne warstwy elementu opierają się o wcześniej wydrukowane poziomy obiektu, a nie o dodatkowo generowane podpory.
- Zobrazowanie podziału modelu 3D dokonanego przez nowy algorytm. Źródło: 3ders.org
- Zobrazowanie podziału modelu 3D dokonanego przez nowy algorytm. Źródło: 3ders.org
- Zobrazowanie podziału modelu 3D dokonanego przez nowy algorytm. Źródło: 3ders.org
Metoda zaproponowana przez pracowników Uniwersytetu Simona Frasera przyczynia się do powstania nowej generacji technik szybkiego prototypowania i jest potężnym narzędziem dla drukarzy 3D. Dedykowana jest osobom, które potrzebują form do tworzenia odlewów.
Porównanie drukowania 3D z podporami oraz druku 3D z wykorzystaniem nowego algorytmu. Źródło: 3ders.org
W dalszych pracach twórcy chcą poświęcić więcej uwagi udoskonaleniu sposobu podziału modelu 3D tak, by zminimalizować jego przekształcenie przez algorytm oraz by łatwiej można było obiekt wydrukować.
Źródło: 3ders.org.
Napisz do nas, a na organizowanych przez nas szkoleniach i warsztatach dowiesz się wszystkiego o druku 3D.
Autor: Agnieszka Badziak