Oscary wróciły do korzeni. Nie obyło się bez druku 3D

Oscary wróciły do korzeni. Nie obyło się bez druku 3D

Oscary 2016 rozdane. Leonardo di Caprio i jego fani wreszcie usatysfakcjonowani. Ciekawe z drugiej strony, co Leo zrobił z nagrodą. Postawił na honorowym miejscu w domu wartym ileś tam milionów dolarów, czy może wrzucił do szuflady, żeby nie przypominała mu czterech statuetek, których nie dostał? Cokolwiek by nie zrobił złoty rycerz jest jego i powinien cieszyć się podwójnie, ponieważ tegoroczna figurka jest wyjątkowa.

Pierwotna wersja statuetki powstała w 1928, a jej autorem był George Stanley. Pierwsze Oscary odlała z brązu kalifornijska odlewnia, jednak z biegiem czasu zmieniono zarówno producenta, jak i proces wytwarzania najbardziej pożądanej nagrody w świecie filmu. Przez ostatnie 33 lata figurki produkowano w Chicago, używając w tym celu tzw. britannium”, czyli stopu cyny (93%),antymonu (5%) i miedzi (2%), który pokrywany był 24-karatowym złotem.

Tym, co właściwie nie uległo modyfikacjom w ciągu 88 lat życia Oscara, jest jego wygląd, chociaż i w tym przypadku pewne zmiany były nie do uniknięcia – wystarczy jeden rzut oka, aby dostrzec, że statuetki z 1928 i 2015 roku nieco się różnią. Z kolei ta, która powędrowała do di Caprio i innych laureatów tegorocznej gali to mariaż najlepszych cech pierwotnego Art Deco z wersją sprzed roku. Jak to tego doszło?

Oscary wracają do korzeni

W ubiegłym roku Akademia postanowiła przywrócić rzeźbie sznyt z lat 20-tych. To zadanie zlecono firmie Polich Tallix, która za pomocą modelowania 3D dokonała niejako „fuzji” wyglądu klasycznej i współczesnej statuetki. W następnej kolejności powstał woskowy wydruk projektu, na podstawie którego (metodą wosku utraconego) stworzono z brązu nową figurkę. Tak właśnie druk 3D przyczynił się do powstania Oscara 2016.

Zobacz również: Statuetka must have drukowana 3D

Nieskromnie możemy się przyznać, że Rabbit Form ma na swoim koncie również pewne sukcesy związane z drukowaniem nagród Akademii 😉 Otóż i my pokusiliśmy się o wydrukowanie statuetek, którymi następnie obdarowaliśmy zwycięzców naszego konkursu, o którym pisaliśmy w Leonardo Di Caprio bez Oskara? Uwaga konkurs!.

Oscary wracają do korzeni 1

Oscary wracają do korzeni 5

Oscary wracają do korzeni 2

Oscary wracają do korzeni. Pomaga Druk 3D

Źródło: Polich Tallix

Autor: Aleksandra Skimina
One thought on “Oscary wróciły do korzeni. Nie obyło się bez druku 3D

Komentowanie jest wyłączone.