Oscar dla Ruth Carter za kostiumy do „Black Panther” z drukiem 3D w tle

Oscar dla Ruth Carter za kostiumy do „Black Panther” z drukiem 3D w tle

Tegoroczna gala wręczenia Oscarów miała miejsce 24 lutego w Dolby Theatre w Los Angeles. Amerykańska projektantka kostiumów, Ruth E. Carter, odebrała tego wieczoru nagrodę za najlepszy projekt kostiumowy do filmu „Black Panther”, jednego z najlepiej zarabiających filmów 2018 roku. W swojej pracy wykorzystała technologię druku 3D.

Zainspirowana afrykańskimi wzorami  przedstawionymi w początkowych szkicach, Ruth E. Carter zwróciła się do Julii Koerner, aby pomogła jej wydrukować 3D elementy ozdobne oraz koronę dla jednej z głównych postaci filmu „Black Panther”, Królowej Ramondy. Opierając się na wstępnych rysunkach kostiumów Ruth, Julia stworzyła serię inspirowanych Afryką wzorów 3D i zaprojektowała nakrycie głowy Zulu oraz coś w rodzaju peleryny. Ważne było, aby elementy modowe nie wyglądały na ręcznie wykonane i zawierały technologiczny wygląd, czegoś generowanego parametrycznie. Przy projektowaniu kostiumów i rekwizytów, Koerner współpracowała z belgijską firmą Materialise.

Zobacz także: Czeski Deeptime prezentuje głośniki drukowane 3D z piaskuOscar dla Ruth Carter za kostiumy do "Black Panther" z drukiem 3D w tle Oscar dla Ruth Carter za kostiumy do "Black Panther" z drukiem 3D w tle 1

„Zastosowaliśmy technologię spiekania laserowego, opartą na proszku technologię druku 3D, która zapewnia najwyższy poziom swobody projektowania, ponieważ nie są potrzebne żadne podpory. Rekwizyty zostały wykonane z PA 12, materiału poliamidowego, który zapewnia wysoki poziom dokładności, elastyczności i wytrzymałości, a także nadaje się do kontaktu ze skórą, dzięki czemu idealnie się nadaje w modzie (…) ”  – wyjaśnia Koerner.

Zobacz także: Olli, elektryczny pojazd drukowany 3D, który jeździ po uniwersyteckim kampusieOscar dla Ruth Carter za kostiumy do "Black Panther" z drukiem 3D w tle 2

Carter poprosiła Koerner także o to, by zaprojektowała dla niej samej coś w rodzaju biżuterii – ozdoby do kreacji, którą mogłaby założyć na rozdanie nagród i imprezę jej towarzyszącą. Ozdoba również była inspirowana afrykańskimi wzorami a także galowymi sukienkami Balenciagi z lat 50. Sam projekt był całkowicie dostosowany do Ruth, począwszy od skanowania 3D jej głowy i ramion. Projekt został następnie wydrukowany 3D przez Materialise w PA 12 przy użyciu technologii SLS, a następnie Koerner ręcznie ozdobiła ornament kryształami Swarovskiego, aby nadać mu blask.

 

Źródło: 3ders.orgNowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.