Nowoczesny wymiar historii- nieistniejące dzieła architektury w 3D

Nowoczesny wymiar historii- nieistniejące dzieła architektury w 3D

Właśnie rusza II edycja projektu „Nieistniejące” koła naukowego „Kąt” Politechniki Łódzkiej. Celem jest przygotowanie kilkunastu modeli budynków wyburzonych lub niezrealizowanych na terenie Łodzi na podstawie odnalezionych zdjęć, planów i opisów. We współpracy z autorytetami w dziedzinie historii sztuki stworzone zostaną jak najbardziej wiarygodne modele za pomocą technologii druku 3D. Projekt ma na celu przywrócenie pamięci o wyburzonych obiektach i przedstawić nigdy niezrealizowane koncepcje łódzkich budynków.

I edycja, rozpoczęta 2 lata temu odniosła niemały sukces. Zakończyła się 5 wystawami: na Tygodniu Architektury w Teatrze Wielkim, Łódź Design Festiwal, CAX Innovation w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, wystawie w Łódzkim Domu Kultury oraz na 70-leciu Politechniki Łódzkiej w Manufakturze, gdzie na rynku centrum handlowego opowiadaliśmy o projekcie.

Przeczytaj również: Finisaż wystawy „3Detale Łodzi” już 14.10.2014 r.

Pomysł był kreatywny i niebanalny – odtworzyć to co zniszczone lub niezrealizowane. Projekt spotkał się z tak pozytywnym odbiorem, iż z radością postanowiliśmy zaangażować się w niego ponownie. Jako nowy zespół organizatorów dołączyliśmy do pierwotnych pomysłodawców i planujemy powtórzyć sukces pierwszej edycji „Nieistniejących”. W nowej skali i z nową energią.

Projekt Nieistniejące_1

Aktualnie rozpoczęliśmy etap organizacyjny polegający na wybieraniu obiektów na kolejną edycję. Chcielibyśmy zrealizować te, które według nas mają największą wartość historyczną, społeczną i kulturalną. Są to m.in. synagogi łódzkie, które w większości zostały kompletnie zniszczone. Rozpoczynając od Wielkiej Synagogi, poprzez Synagogę Ezras Izrealea na ul. Wólczańskiej oraz Synagogę Wilker Shul na Zachodniej. Postanowiliśmy dodatkowo powiększyć dokładność historycznego opracowania naszych obiektów, w czym planują pomóc nam Koło Naukowe Historyków Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego.

Projekt Nieistniejące_2

Kolejnym etapem naszych przygotowań jest stworzenie grupy chętnych i kreatywnych pasjonatów architektury, historii sztuki, miasta Łodzi  do współtworzenia z nami modeli.

O wszystkich postępach będziemy informować na bieżąco.

Mamy nadzieję, że będziecie śledzić zaawansowanie naszych prac, razem z nami przejdziecie przez kolejne jej etapy i będziecie dzielić się z nami wszelkimi pomysłami. Liczymy na to, że na końcu projektu spotkamy się na wystawie i wspólnie będziemy cieszyć się z efektów tego pasjonującego zadania. Wasza obecność będzie docenieniem naszej niełatwej, chociaż z pewnością ciekawej pracy.

Projekt Nieistniejące_3

Jeśli jesteś zainteresowany tym projektem, chcesz wziąć w nim czynny udział i stać się jego częścią serdecznie zapraszamy!

Kontakt: nieistniejace2edycja@gmail.com

Więcej informacji o nas: http://czerwonepufy.blogspot.com/

Nasza inicjatywa nie miałaby miejsca, gdyby nie okazana nam pomoc za co dziękujemy wszystkim naszym partnerom i sponsorom. Wśród naszych partnerów jest także Rabbit Form, który jest patronem medialnym oraz partnerem technologicznym projektu jednocześnie.

Pozdrawiamy i liczymy na Wasz odzew!

Ekipa Nieistniejące koła naukowego „Kąt”

Autorzy: Aleksandra Józefiak, Marta Brycht, Paulina KubiczPortal o druku 3D i Wirtualnej rzeczywistości


One thought on “Nowoczesny wymiar historii- nieistniejące dzieła architektury w 3D

Komentowanie jest wyłączone.