ColorFabb. Tę nazwę powinien znać każdy, kto interesuje się technologią druku 3D i FFF. Pod nią bowiem kryje się holenderskie przedsiębiorstwo znane z nowatorskiego podejścia do produkcji filamentów. Tym razem jednak zasługi będziemy przypisywać komu innemu.
IRA3D, włoski start-up, producent drukarki Poetry2 3D, wprowadził własną gamę filamentów, wśród których najbardziej innowacyjne to IRA-Alum i IRA-Steel. Oba powstały na bazie PLA z domieszką sproszkowanego aluminium w pierwszym przypadku i sproszkowanej stali w drugim.
Pozostałe to:
- IRA-Bronze : filament imitujący brąz
- IRA-Wood: filament powstały na bazie drewna
- IRA-Brick : filament do produkcji obiektów w dotyku i wyglądzie przypominających wyroby z kamienia
- IRA-CarbonF : filament na bazie węgla do produkcji elementów twardych i wytrzymałych
- IRA-Copper : filament imitujący miedź
- ABSuper : wysokiej jakości filament ABS
- Gummify : filament elastyczny, porównywalny z NinjaFlex
- Crystal : filament do produkcji wytrzymałych i transparentnych obiektów
- H-Limofy : kruchy i rozpuszczalny filament „pomocniczy”
Ale to już było – powiecie. Faktycznie o filamentach z domieszką aluminium czy stali mówi się już od jakiegoś czasu, dlatego na deser zostawiam wam zupełną nowość.
Poznajcie zatem inne włoskie przedsiębiorstwo, TreeD, które poszło o krok dalej i opracowało filament na bazie wełny. TextilePro imituje wygląd dzianiny i – jakby tego było mało – potrafi zmieniać odcień w zależności od kąta padania światła.
TreeD podkreśla jednak, że TextilePro nie jest materiałem łatwym. Wymaga pewnego obycia i dlatego skierowany jest w głównej mierze do użytkowników legitymujących się już doświadczeniem w druku 3D. Niemniej jednak należy podkreślić, że z powodzeniem znajduje zastosowanie we wszystkich typach maszyn FFF.
Jeśli ktoś z was nabrał już ochoty na drukowanie z dzianiny, będzie musiał uzbroić się w cierpliwość. Ani cena, ani też data komercjalizacji TextilePro nie są jeszcze znane. Wiadomo jednak, że filament będzie występował w trzech kolorach: czarnym, brązowym oraz fioletowym.
Premiera TextilePro będzie miała miejsce na Międzynarodowych Targach PLAST 2015, które odbędą się w Mediolanie od 5 do 9 maja br.Warto dodać, że ten filament nie jest pierwszym nowatorskim rozwiązaniem zaproponowanym przez TreeD. Jego poprzednikami byli m.in.: Caementum – filament imitujący beton, Heritage Brick – imitujący cegłę oraz Monumental, czyli filament pozwalający na osiągnięcie efektu kamienia.
Źródło: www.priximprimante3d.com
Napisz do nas, a na organizowanych przez nas szkoleniach i warsztatach dowiesz się wszystkiego o druku 3D
Autor: Aleksandra Skimina
9 thoughts on “Nowe filamenty atakują (FFF)”