Naukowcy zastąpili część czaszki chorego jamnika tytanowym wydrukiem 3D

Naukowcy zastąpili część czaszki chorego jamnika tytanowym wydrukiem 3D

Naukowcy z uniwersytetu w Ontario wykorzystali technologię druku 3D, aby zastąpić część czaszki u jamnika, który cierpiał na nowotwór. Mówi się, że ta nowatorska procedura leczenia raka jest istotnym postępem w medycynie weterynaryjnej.

Patches, dziewięcioletni jamnik z Willamsport miał guza mózgu wielkości pomarańczy, który rósł w jego czaszce. Guz mózgu spowodował deformację głowy jamnika i byłby śmiertelny, gdyby go nie leczono – powiedziała Danielle Dymeck, właścicielka psa. Pies wymagał usunięcia około 70 procent czaszki. Weterynarze w Wielkiej Brytanii przeprowadzili podobną operację, ale była ona na znacznie mniejszą skalę, powiedziała dr Michelle Oblak. Nowy sposób, w którym używana jest drukarka 3D do tworzenia na zamówienie tytanowej części czaszki dla psa jest znacznie lepszy – dodała.

Zobacz także: Młody Argentyńczyk oferuje darmowe protezy 3D dla zwierząt domowych

Naukowcy zastąpili część czaszki chorego jamnika tytanowym wydrukiem 3D 2

Naukowcy zastąpili część czaszki chorego jamnika tytanowym wydrukiem 3D 1

Zobacz także: Druga szansa dzięki trzeciemu wymiarowi, czyli jak druk 3D pomaga zwierzakom

Lekarze weterynarii rozpoczęli procedurę leczenia od wykonania tomografii komputerowej guza i czaszki. Używając kilku różnych programów, dr Oblak i jej zespół cyfrowo wycięli guzy i chore części. Następnie sporządzili mapę miejsca, w którym zmieściłby się wydruk 3D, wraz z rozmieszczeniem otworów na śruby, aby utrzymać go w miejscu. Te cyfrowe plany zostały następnie przesłane do ADEISS, firmy z sektora medycznego, zajmującej się drukiem 3D z siedzibą w Londynie, (Ontario, Kanada) która wykonała niestandardową formę sklepienia czaszki z tytanu.

Naukowcy zastąpili część czaszki chorego jamnika tytanowym wydrukiem 3D

Dr Oblak wraz z kilkoma weterynarzami, inżynierami oprogramowania i inżynierami przemysłowymi stworzyła”przewodnik cięcia”, który można prześledzić podczas operacji. 23 marca chory jamnik przeszedł czterogodzinną operację. W ciągu 30 minut od przebudzenia pies był w stanie wyjść na zewnątrz na spacer ” za potrzebą”- powiedziała dr Oblak. Dodała także, że ​​wierzy, że procedura jest pierwszą w swoim rodzaju w Ameryce Północnej i stanowi istotny krok naprzód w porównaniu z innym, znanym przypadkiem.

 

Źródło: 3ders.org

 Nowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.