Naukowcy z Yale badają stopy szkieł metalicznych jako materiału do druku 3D

Naukowcy z Yale badają stopy szkieł metalicznych jako materiału do druku 3D

Naukowcy z Yale University, współpracujący z firmą Desktop Metals, uważają, że znaleźli sposób, aby uczynić drukowanie 3D metalowych przedmiotów łatwiejszym niż kiedykolwiek wcześniej. Według nich, stopy szkieł metalicznych mogą być używane w drukowaniu 3D do generowania solidnych i wytrzymałych komponentów.

Druk 3D w metalu ma ogromny potencjał do zrewolucjonizowania nowoczesnego wytwarzania. Jednak istniejące procesy drukowania 3D w metalu, które wykorzystują lasery do łączenia drobnego proszku metalicznego, mają swoje ograniczenia. Powodem jest to, że metale ogólnie nie istnieją w stanie, w którym można je łatwo wytłaczać. Dlatego takie podejście jest często kosztowne, skomplikowane i wymaga nieporęcznych struktur wsparcia.

Zobacz także: Titomic wprowadza na rynek największą na świecie drukarkę 3D do metalu w Melbourne

Naukowcy z Yale badają stopy szkieł metalicznych jako materiału do druku 3D druk 3D w badaniach Druk 3D w metalu druk z metalu metal

W przeciwieństwie do konwencjonalnych metali, stopy szkieł metalicznych (ang. BMG) składają się z trzech lub więcej pierwiastków, których połączenie, podgrzanie i schłodzenie w określonych temperaturach pozwala na uzyskanie przydatnych materiałów. Są w stanie podlegać ciągłemu zmiękczaniu podczas ogrzewania – zjawisko to występuje w termoplastach, ale nie w konwencjonalnych metalach. Oznacza to, że stopy szkieł metalicznych mogą być używane w drukowaniu 3D do generowania solidnych i wytrzymałych komponentów metalowych.

Zobacz także: Instytut BAM pomyślnie wydrukował 3D metalowe narzędzie w warunkach zerowej grawitacji

Naukowcy z Yale badają stopy szkieł metalicznych jako materiału do druku 3D druk 3D w badaniach Druk 3D w metalu druk z metalu metal 1

Prof. Schroers wraz z kolegami upraszcza wytwarzanie addytywne komponentów metalicznych, wykorzystując wyjątkowe właściwości zmiękczania szkieł metalicznych. W połączeniu z charakterystykami, podobnymi do plastiku, cechuje je wysoka wytrzymałość, limity sprężystości, wysoka wytrzymałość na pękanie i wysoka odporność na korozję. Zespół skupił się na łatwo dostępnym stopie szkieł metalicznych, wykonanym z cyrkonu, tytanu, miedzi, niklu i berylu, o wzorze stopu: Zr44Ti11Cu10Ni10Be25.

Zobacz także: MELD 3D, pierwsza w historii drukarka 3D do metalu bez konieczności topienia

Zespół wykorzystał amorficzne pręty o średnicy 1 milimetra (mm) i długości 700 mm. Stosuje się umiarkowany proces wytłaczania o temperaturze 460 stopni Celsjusza i siłę wytłaczania od 10 do 1000 niutonów, aby przepuścić zmiękczone włókna przez dyszę o średnicy 0,5 mm. Włókna są następnie wytłaczane do siatki ze stali nierdzewnej o temperaturze 400 ° C, przy czym krystalizacja nie następuje, dopóki nie minie co najmniej jeden dzień, zanim można przeprowadzić sterowaną robotycznie ekstruzję w celu wytworzenia pożądanego przedmiotu.

 

Źródło: 3ders.com

 

 

 

 Nowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.