Naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiw, drukują 3D małe serce za pomocą własnych komórek pacjenta

Naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiw, drukują 3D małe serce za pomocą własnych komórek pacjenta

Po raz pierwszy w historii naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiw, stworzyli unaczynione, ludzkie serce, które łączy ludzką tkankę pobraną od pacjenta za pomocą drukarki 3D.

W poniedziałek zespół naukowców z Uniwersytetu w Tel Awiw ujawnił wydrukowane 3D serce, które całkowicie odpowiada właściwościom immunologicznym, komórkowym, biochemicznym i anatomicznym ludzkiego pacjenta. Do tej pory naukowcom udało się drukować 3D proste tkanki bez naczyń krwionośnych.

„To pierwszy raz, gdy ktokolwiek z powodzeniem zaprojektował i wydrukował całe serce pełne komórek, naczyń krwionośnych i komór” – powiedział prof. Tal Dvir

Zobacz także: 3D Systems i OpHeart we wspólnym projekcie, ratującym dzieci z wrodzonymi wadami serca

Naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiw drukują 3D małe serce za pomocą własnych komórek pacjenta druk 3D w badaniach druk 3d w medycynie DRUK 3D W MEDYCYNIE I STOMATOLOGII Izrael serce

Proces obejmował biopsję tkanki tłuszczowej od pacjentów, po czym materiały komórkowe zostały następnie rozdzielone. Podczas gdy komórki przeprogramowano tak, aby stały się pluripotencjalnymi komórkami macierzystymi i skutecznie różnicowały się do komórek serca lub śródbłonka, macierz pozakomórkowa (ECM), trójwymiarowa sieć zewnątrzkomórkowych makrocząsteczek, takich jak kolagen i glikoproteiny, została przetworzona w spersonalizowany hydrożel, który służył jako „tusz” do drukowania. Zróżnicowane komórki następnie zmieszano z bio-tuszem i wykorzystano do druku 3D. Proces druku trwał ok. 3-4 godzin.

Zobacz także: Druk 3D pomaga studentom w budowie bezprzewodowego rozrusznika serca

Naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiw drukują 3D małe serce za pomocą własnych komórek pacjenta druk 3D w badaniach druk 3d w medycynie DRUK 3D W MEDYCYNIE I STOMATOLOGII Izrael serce 1

„To serce powstaje z ludzkich komórek i specyficznych dla pacjenta materiałów biologicznych. W naszym procesie materiały te służą jako bio-tusze, substancje z cukrów i białek, które można wykorzystać do drukowania 3D złożonych modeli tkanek – powiedział Dvir. „W przeszłości ludzie zdołali wydrukować 3D strukturę serca, ale nie z komórkami ani z naczyniami krwionośnymi. Nasze wyniki pokazują potencjał naszego podejścia do inżynieryjnej, spersonalizowanej wymiany tkanek i narządów w przyszłości. ”

Na tym etapie wydrukowane 3D serce wyprodukowane w TAU ma rozmiar jak dla królika. Będzie musiało przejść proces dojrzewania w bioreaktorach, aby utrzymać komórki przy życiu i hodować je, aby pomieścić serce naturalnej wielkości. Proces dojrzewania zajmie około miesiąca, po czym zostanie przeszczepione testowo zwierzętom, takim jak np. królik lub szczur. Naukowcy prognozują, że nastąpi to za rok lub dwa lata. Wyrażają również nadzieję, że „w ciągu 10 lat pojawią się drukarki 3D organów w najlepszych szpitalach na całym świecie a tego typu procedury będą przeprowadzane rutynowo”.

 

Źródło: 3ders.orgNowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.