Naukowcy opracowują drukarkę 3D, która może tworzyć skomplikowane tkanki

Naukowcy opracowują drukarkę 3D, która może tworzyć skomplikowane tkanki

Naukowcy z University of California w Los Angeles (UCLA) opracowali technikę, która wykorzystuje specjalnie dostosowaną drukarkę 3D do tworzenia biomateriałów. Mają nadzieję, że druk 3D złożonych tkanek, przypominających skórę, w niedalekiej przyszłości będzie mógł zostać wykorzystany w przeszczepach i innych operacjach.

„Tkanki są cudownie złożonymi strukturami, więc aby opracować sztuczne ich wersje, musimy odtworzyć ich złożoność. Nasze podejście oferuje sposób na tworzenie złożonych biokompatybilnych, struktur wykonanych z różnych materiałów „, mówi Ali Khademhosseini z UCLA, który kierował badaniami.

Zobacz także: Drukowanie 3D elektroniki bezpośrednio na ludzkiej skórze, staje się faktem [VIDEO]

Według opublikowanego w poniedziałek opracowania, drukarka 3D ma dwa kluczowe elementy. Pierwszym z nich jest zbudowany na zamówienie układ mikroprzepływowy, który obsługuje przepływ cieczy. Ma wiele wlotów, z których każdy „drukuje” inny materiał. Drugim elementem jest cyfrowe mikrolustro – układ ponad miliona drobnych zwierciadeł, z których każdy porusza się niezależnie.

Zobacz także: Naukowcy opracowali rusztowania kostne z nadrukiem 3D z dodatkiem kurkumy

Technika ta wykorzystuje proces oparty na świetle, zwany zautomatyzowanym stereolitograficznym biodrukowaniem. Mikrolustra kierują światło na powierzchnię drukowania, a oświetlone obszary wskazują obrys drukowanego obiektu 3D. Światło wyzwala również wiązania molekularne, które tworzą się w różnorodnych hydrożelowych bio – tuszach. Podczas drukowania obiektu 3D, układ lustra zmienia wzór światła, wskazując kształt każdej nowej warstwy.

Naukowcy po raz pierwszy zastosowali proces drukowania 3D w celu uzyskania prostych kształtów, takich jak piramidy. Następnie przeszli do złożonych struktur 3D, które naśladowały części tkanki łącznej mięśni i szkieletu łączącego tkanki mięśniowe. Następnie wydrukowali kształty 3D, naśladujące nowotwory za pomocą sieci naczyń krwionośnych. Struktury drukowane 3D przetestowano poprzez wszczepienie ich szczurom. Ciała szczurów przyswoiły sztuczne materiały, struktury nie zostały odrzucone. Te wydrukowane w 3D guzy umożliwiają badaczom testowanie modeli biologicznych w badaniach nad różnymi nowotworami.

Autorem badania jest Yu Shrike Zhang z Brigham and Women’s Hospital and Harvard Medical School. Pozostali autorzy pochodzą z Uniwersytetu w Santiago de Compostela w Hiszpanii, Sharif University of Technology w Iranie oraz UC w San Diego.

Autor: Milena Piskorz

Źródło: 3ders.org

 Nowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.