Naukowcy opracowali czujnik, który ma pomóc zrozumieć trudności związane z karmieniem piersią

Naukowcy opracowali czujnik, który ma pomóc zrozumieć trudności związane z karmieniem piersią

Naukowcy z University College London (UCL) we współpracy z Imperial College London (ICL) i Universitá Campus Bio-Medico di Roma, opracowali drukowane 3D urządzenie do badania zmysłu dotyku u dzieci. Badania mają za zadanie umożliwić wgląd w przyczyny, dla których niektóre noworodki mają trudności podczas karmienia piersią.

Mierzenie reakcji mózgu na dotyk twarzy może pomóc w zrozumieniu rozwoju mózgu u noworodków. Niemniej, wcześniaki mogą napotkać trudności podczas karmienia piersią z powodu niewystarczająco rozwiniętej wrażliwości twarzy. Badania, prowadzone wspólnie przez UCL, mają na celu zgłębienie somatycznej wrażliwości twarzy, odczuwania dotyku, temperatury, pozycji ciała i bólu rozpoznawanego przez receptory nerwowe w skórze.

Zobacz także: Technologie wspomagające, które pozwalają śledzić sposób w jaki ludzie z nich korzystają

„Badania te umożliwiają zrozumienie, w jaki sposób dzieci urodzone przedterminowo przetwarzają informacje dotykowe i mogą pomóc pracownikom medycznym w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących ich rozwoju.”

Naukowcy opracowali czujnik, który ma pomóc zrozumieć trudności związane z karmieniem piersią

Korzystając z elektroencefalografii (EEG), metody monitorowania rejestracji aktywności elektrycznej mózgu, naukowcy opracowali na zamówienie płytkę drukowaną 3D (PCB) z wykorzystaniem oprogramowania Eagle CAD firmy Autodesk. Płytka ta została następnie wyprodukowana przez firmę OSH Park.

Zobacz także: Budżetowy inkubator 3D dla noworodków. I Ty możesz pomóc go udoskonalić!

Płytka o kompaktowych wymiarach 53,5 x 13 x 1,6 mm³ ma dwa czujniki oraz resztę komponentów umieszczonych w jej górnej części. Następnie za pomocą drukarki 3D Objet30 Pro firmy Stratasys, która ma rozdzielczość 0,1 mm, naukowcy umieścili ją między górną i dolną warstwą obudowy. Trzy gumki recepturki, które są umieszczone w małej obudowie, umożliwiają użytkownikowi noszenie urządzenia na palcu. Ponadto, urządzenie jest pokryte medyczną rękawiczką. „Musieliśmy opracować system stymulujący, który byłby bezpieczny w użyciu na delikatnej twarzy dzieci i akceptowany przez ich rodziców” – wyjaśnia profesor Burdet.

Naukowcy opracowali czujnik, który ma pomóc zrozumieć trudności związane z karmieniem piersią 1

„Udowodniliśmy, że możemy zarejestrować zmysł dotyku z twarzy. Oznacza to, że dla wcześniaków możliwe jest zbadanie, w jaki sposób przetwarzają one informacje dotykowe, jak zmieniają się one w miarę dojrzewania i czy zakłócenie tego procesu może prowadzić do problemów z długotrwałym karmieniem”

Urządzenie może być użyte w celu lekkiego dotknięcia policzka dziecka, aby aktywować reakcje mózgu. W tym konkretnym przypadku testowano je na siedmiu siedmiodniowych dzieciach na oddziale noworodkowym UCLH. Naukowcy odkryli, że „dotykowa stymulacja za pomocą czujnika była dobrze tolerowana przez każde niemowlę”.

Naukowcy opracowali czujnik, który ma pomóc zrozumieć trudności związane z karmieniem piersią 2

Badania UCL, ICL i Universitá Campus Bio-Medico di Roma zostały wsparte przez brytyjską Radę ds. Badań Medycznych, dotacje Komisji Europejskiej oraz grant UKRC MOTION. Zatwierdzenie dotyczące etyczności dla przeprowadzonych testów uzyskano od Komisji Etyki Badawczej NHS.

 

Źródło: 3ders.orgNowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.