NASA ogłosiła 3 finalistów konkursu „3D Printed Habitat Challenge”na projekt marsjańskich osad

NASA ogłosiła 3 finalistów konkursu „3D Printed Habitat Challenge”na projekt marsjańskich osad

NASA ogłosiła trzech finalistów konkursu „3D Printed Habitat Challenge”. Konkurs ten dotyczy zaprojektowania marsjańskich wiosek. Autorom wybranych projektów przyznano nagrody z puli 100 tysięcy dolarów.

Mimo, że do pierwszej, załogowej misji na Marsa jeszcze długa droga, to NASA już teraz myśli o tym, jak powinny wyglądać marsjańskie wioski, w których zamieszkają koloniści. Wyzwanie „3D Printed Habitat Challenge” jest o tyle trudne, że powierzchnia Czerwonej Planety jest nieprzyjaznym miejscem, a budowanie osad w tak odmiennym krajobrazie czy atmosferze, bez dostępu do materiałów budowlanych, czyni to zadanie naprawdę karkołomnym.

Finalistom najciekawszych pomysłów przyznano nagrody z puli 100 000 $, w tym SEArch + / Apis Cor z Nowego Jorku, który zajął pierwsze miejsce, Zopherus z Rogers, Arkansas, który zajął drugie miejsce, i Mars Incubator z New Have Connecticut, który zajął trzecie miejsce. SEArch + / Apis Cor zdobył pierwsze miejsce oraz 33 954,11 $, korzystając z zasobów dostępnych na miejscu. SEArch + / Apis Cor zaproponował HOUSE MARS X, oferując solidne, trwałe siedlisko drukowane 3D z wykorzystaniem autonomicznej robotyki. Unikalny kształt ich siedliska pozwala na ciągłe wzmacnianie konstrukcji. Światło wpada przez otwory po bokach i na górze.

Zobacz także: Narzędzia wydrukowane na polskiej drukarce 3D pomogą w eksploracji Marsa

NASA ogłosiła 3 finalistów konkursu "3D Printed Habitat Challenge"na projekt marsjańskich osad

Drużyna Zopherus zdobyła drugie miejsce i 33.422,01 $. Zespół Zopherus zasugerował, że ich modułowe struktury mogą być drukowane przez autonomiczny łazik, który drukuje strukturę, a następnie przechodzi do następnej strony.

Zobacz także: Destination: Mars -platforma edukacyjna, wspierająca naukę w formie zabawy

NASA ogłosiła 3 finalistów konkursu "3D Printed Habitat Challenge"na projekt marsjańskich osad 1

Wirtualny projekt zespołu Mars Incubator zdobył trzecie miejsce i 32 623,88 $. Grupa pokazała modułową konstrukcję składającą się z czterech odrębnych przestrzeni, w tym jednej do uprawy roślin.

NASA ogłosiła 3 finalistów konkursu "3D Printed Habitat Challenge"na projekt marsjańskich osad 2

Konkurs- wyzwanie, które rozpoczęło się w 2015 r., pozwolił zespołom konkurować w projektowaniu schronów odpowiednich dla warunków panujących na Księżycu, Marsie i – optymistycznie – poza nimi. Dla czwartego poziomu trzeciej fazy konkursu, zebrano jedenaście zgłoszeń drużynowych, a trzej uczestnicy zostali ocenieni na podstawie „układu architektonicznego, programowania, efektywnego wykorzystania przestrzeni wewnętrznej oraz skalowalności druku 3D i możliwości budowania habitatu”. Ostatnia faza zawodów odbędzie się na początku maja.

 

 

Źródło: 3ders.org

 

 

 Nowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.