Na czeskim Uniwersytecie Technicznym stworzono bioniczną hulajnogę, drukowaną 3D [VIDEO]

Na czeskim Uniwersytecie Technicznym stworzono bioniczną hulajnogę, drukowaną 3D [VIDEO]

Inżynierowie z Uniwersytetu Technicznego w Ostrawie (VŠB -TUO) w Czechach stworzyli pierwszą hulajnogę drukowaną 3D z bioniczną ramą ze stali nierdzewnej we współpracy z brytyjskim producentem Renishaw.

Hulajnogę zaprojektowano w Protolab, laboratorium druku 3D na terenie uniwersytetu, VŠB, a częściowo została sfinansowana przez agencję technologii w Republice Czeskiej w ramach projektu PRE SEED VŠB – Technical University of Ostrava Fund. Według lidera zespołu Protolab, Marka Pagaca, ich prototyp jest znacznie lżejszy, niż gdyby był wykonany tradycyjną metodą. Hulajnoga waży 3,5 funta i ma pustą ramę składającą się z czterech części. „Oprócz oszczędności materiału, części te są lekkie i puste, a największy nacisk kładziemy na atrakcyjny wygląd i jej sportowy charakter” – dodał Pagac.

Zobacz także: BigRep testuje pierwszą, drukowaną 3D i bezpowietrzną oponę rowerową

Uniwersytet pracował nad tym projektem z firmą Renishaw, która w zeszłym roku pożyczyła im drukarkę 3D. Rama została zaprojektowana w czterech częściach, a następnie wydrukowana 3D w metalu. Części zostały następnie zespawane ze sobą tradycyjnymi metodami.

Zobacz także: NERA: Pierwszy na świecie, w pełni drukowany 3D i funkcjonalny, elektryczny motocykl [VIDEO]

Na czeskim Uniwersytecie Technicznym stworzono bioniczną hulajnogę drukowaną 3D 1 Na czeskim Uniwersytecie Technicznym stworzono bioniczną hulajnogę drukowaną 3D

„Chcieliśmy zrobić coś, co nie zostało wcześniej zrealizowane. Ponadto hulajnogi przeżywają obecnie ożywienie, wiele osób jeździ na nich, co było dla nas atrakcyjne”- mówi Petr Štefek z firmy Protolab, który pracował jako mentor zespołu.

Na czeskim Uniwersytecie Technicznym stworzono bioniczną hulajnogę drukowaną 3D 2

Obecnie zespół VŠB -TUO pracuje nad hulajnogą drugiej generacji, w której można wydrukować 3D ramę w jednym kawałku, zmniejszając koszty spawania i czas produkcji. Mają nadzieję zaprezentować ją na Międzynarodowych Targach Inżynieryjnych w Brnie w październiku 2019.

 

 

Źródło: 3ders.org

 Nowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.