Mobilny system biodruku 3D umożliwi drukowanie skóry bezpośrednio na ranę

Mobilny system biodruku 3D umożliwi drukowanie skóry bezpośrednio na ranę

W przełomowym odkryciu naukowcy z Wake Forest Institute for Regenerative Medicine (WFIRM) stworzyli mobilny system biodruku 3D skóry, który umożliwia drukowanie dwuwarstwowej skóry bezpośrednio na ranę.

Zespół, który opublikował wyniki swoich badań w raportach naukowych 12 lutego, odkrył, że ten rodzaj leczenia wykorzystywał komórki własne pacjenta do „drukowania” nowej skóry, pomagając w leczeniu dużych ran lub oparzeń. Co więcej, jest mobilny, co oznacza, że ​​można go przenieść np. do łóżka pacjenta.

Zobacz także: Drukowanie 3D elektroniki bezpośrednio na ludzkiej skórze, staje się faktem [VIDEO]

Mobilny system biodruku 3D umożliwi drukowanie skóry bezpośrednio na ranę biodrukarka 3D bioprinting druk 3D w badaniach druk 3d w medycynie DRUK 3D W MEDYCYNIE I STOMATOLOGII medycyna

„Unikatowym aspektem tej technologii jest mobilność systemu i zdolność do zarządzania ranami na dużych obszarach poprzez skanowanie i mierzenie ich w celu umieszczenia komórek bezpośrednio tam, gdzie są potrzebne do tworzenia skóry „- powiedział Sean Murphy, który był głównym autorem artykułu.

Zobacz także: Naukowcy opracowują drukarkę 3D, która może tworzyć skomplikowane tkanki

Mobilny system biodruku 3D umożliwi drukowanie skóry bezpośrednio na ranę biodrukarka 3D bioprinting druk 3D w badaniach druk 3d w medycynie DRUK 3D W MEDYCYNIE I STOMATOLOGII medycyna 1

Podczas, gdy przeszczepy skóry są obecnie stosowane w leczeniu ran i oparzeń, odpowiednie ich pokrycie jest często wyzwaniem, szczególnie gdy jest ograniczona dostępność zdrowej skóry do pobrania. Przeszczepy od dawców są opcją, ale zawsze istnieje ryzyko, że zostanie on odrzucony przez pacjenta. Przeszczepy te, powodują również blizny.

Zespół twierdzi, że główne komórki skóry – fibroblasty i naskórkowe keratynocyty – można łatwo wyizolować z próbki nieuszkodzonej tkanki pacjenta. Fibroblasty to komórki, które syntetyzują macierz zewnątrzkomórkową i kolagen, które odgrywają kluczową rolę w gojeniu ran, podczas gdy keratynocyty są dominującymi komórkami znajdującymi się w naskórku, najbardziej zewnętrzną warstwą skóry. Nowa technologia jest naprawdę imponująca. Po pierwsze, tusz składający się z komórek i substratu hydrożelowego umieszczany jest w drukarce 3D. Następnie, zintegrowana technologia obrazowania obejmująca urządzenie, które skanuje ranę, przesyła dane do oprogramowania, aby określić, gdzie dostarczać komórki warstwa po warstwie na ranę.

 

 

Źródło: www.3ders.org

 

 Nowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.