Luksusowe meble 3D powstają w Paryżu

Luksusowe meble 3D powstają w Paryżu

Meble zdecydowanie nie są tą kategorią przedmiotów, która przychodzi nam do głowy, gdy myślimy o kolejnej rzeczy, którą wydrukujemy w 3D. Ograniczeniem nie są tu jednak możliwości tej technologii, ale pieniądze. Jeśli jednak nie wiesz, co z nimi robić, możesz spokojnie pogrążyć się w rozmyślaniach nad umeblowaniem domu przy pomocy drukowanych sprzętów. Potrzebna będzie ci też nieco większa drukarka niż biurowa. No chyba, że planujesz stworzenie fotela dla, dajmy na to, tchórzofretki.

Wprawdzie salonów z drukowanymi meblami nie znajdziemy na każdym rogu, ale stają się one coraz bardziej popularne w środowisku artystów i projektantów. Świetnym przykładem jest tu francuska firma projektowa Ventury Paris.

Założone w 2009 roku przedsiębiorstwo ma już w swoim dorobku pokaźną kolekcję mebli, które śmiało można porównać z najlepszym, paryskim haute-couture. Od niedawna coraz śmielej zaczyna sięgać po technologię druku 3D. Autorem, śmiało można powiedzieć, spektakularnych projektów, jest założyciel i prezes firmy Emmanuel Touraine.

Od lamp, przez krzesła barowe, po szezlongi. Touraine wraz ze swoim zespołem stara się zmieniać wyobrażenie o sztuce meblarskiej, a sposób, w który to robi z pewnością nie byłby osiągalny przed narodzinami stereolitografii. Bo oto naszym oczom ukazują się np. krzesła, które z jednej strony są tylko przedmiotami użytkowymi, swoją formą jawnie nawiązującymi do architektury żelaznej damy z Pól Marsowych, ale z drugiej – same mogłyby z powodzeniem uchodzić za dzieła sztuki.

Krzesła Eiffel
Zaprojektowane przez Touraine’a krzesła nazwano po prostu “Eiffel”. W ich wykonaniu użyta została technologia SLA, dzięki której możliwe było stworzenie aż tak misternych wzorów. Jeśli Stephen Sauvestre, główny architekt w firmie Gustawa Eiffla projektowałby meble, można przypuszczać, że krzesła jego projektu wyglądałyby podobnie do tych z Ventury Paris.

Praca Ventury Paris nie zakończyła się na krzesłach. Poniżej kilka innych projektów, przy których produkcji użyto laserowych drukarek 3D pracujących w technologii SLA. Zarówno stołki barowe, jak i fotel z jego podnóżkiem zostały wydrukowane w jednym kawałku, a następnie odlane z brązu. Więcej prac Ventury Paris znajdziecie na Facebooku.

Stołki barowe
Fotel
W poszukiwaniu cen któregokolwiek z projektów Touraine’a przeszukałam całe internety. Bezskutecznie.

Źródło: 3dprint.com

Napisz do nas, a na organizowanych przez nas szkoleniach i warsztatach dowiesz się wszystkiego o druku 3D.

Autor: Aleksandra Skimina
7 thoughts on “Luksusowe meble 3D powstają w Paryżu

Komentowanie jest wyłączone.