Ludzki mózg prosto z drukarki 3D

Ludzki mózg prosto z drukarki 3D

Wyobrażacie sobie armię ludzi-robotów wydrukowanych w 3D, zdolnych do samodzielnego myślenia, dzięki specjalnym mózgom powstałym w tej samej technologii? Może kiedyś do tego dojdzie. Uspokajamy, mózg 3D o którym dzisiaj piszemy to na razie tylko zwykły model, nie zdolny do samodzielnego funkcjonowania.

Dlaczego nasze mózgi mają fałdy?

Jak pewnie zdajecie sobie sprawę, nie wszystkie gatunki żyjące na ziemi mają pofałdowane mózgi. Ludzie należą do tej wyróżnionej grupy. Ale dlaczego tak naprawdę mamy te fałdy? Zastosowanie 3D pozwoliło odpowiedzieć na to pytanie.

„Amerykańscy naukowcy” z Harwardu wydrukowali model 3D mózgu wzorując się na organie 20-tygodniowego płodu. Na tym etapie mózg był całkowicie płaski i pozbawiony jakichkolwiek fałd. Następnie umieścili go w specjalnej formie i zaaplikowali rozpuszczalnik. Po kilku minutach obiekt zaczął pęcznieć, a na sztucznym mózgu pojawiły się fałdy. W parę chwil wyglądał już jak mózg 34-tygodniowego, rozwiniętego płodu.

Bits&parts, czyli meble z puzzle drukowanych w 3D 4

Czego to dowodzi?

Eksperyment ten pokazuje, że ludzki mózg ma znacznie większą objętość niż chroniąca go czaszka. Wraz ze wzrostem przestaje się on mieścić, przez co powstają charakterystyczne dla niego fałdy (na początku tworzą się one w miejscach, w których mózg rośnie szybciej).

3D to przyszłość

Na łamach Rabbit Form już wiele razy udowadnialiśmy, że druk 3D świetnie odnajduje się praktycznie w każdej dziedzinie życia. Nie inaczej sprawa ma się w stosunku do tego tematu. Możliwość drukowania różnych ludzkich organów z pewnością przyczyni się do jeszcze szybszego rozwoju medycy. A któż wie, może za kilka(dziesiąt) lat będziemy w stanie drukować pełnoprawne, działające ludzkie organy, które uratują niejedno ludzkie istnieje.Profesjonalnym copywriter i marketingowiec z ogromnym zamiłowaniem do tworzenia dobrego contentu, tekstów sprzedażowych oraz e-mail marketingu. Po godzinach maniak, nowych technologii i pro-wrestlingu (tak, tak - wiem, że jest udawany) :)


One thought on “Ludzki mózg prosto z drukarki 3D

Komentowanie jest wyłączone.