LoomLauncher – oryginalna broń 3D

LoomLauncher – oryginalna broń 3D

Wielu chłopców (choć zapewne nie tylko), ma słabość do broni. Dzieci wymyślają przeróżne gry i zabawy z użyciem pistoletów. Ich wyobraźnia nie zna granic. Inspirują się postaciami z filmów takimi jak  Harry Callahan, Rambo, czy John McLane. Lwia część z nas może sądzić iż są to zbyt niebezpieczne zabawy dla małych dzieci. Jednak w dzisiejszych czasach możliwe jest połączenie frajdy z zachowaniem względnego bezpieczeństwa. 

Loom Launcher to pierwsza na świecie mechaniczna, wielostrzałowa, samonastawna i powstała dzięki technologii druku 3D – wyrzutnia gumek. Co ciekawe, w całości  wydrukowana „za jednym zamachem”. Klasyczna zabawka, stworzona na nowo w XXI wieku, zapewnia zupełnie inne doznania.

Propagatorem projektu jest Adrian van Wijk. Projektant z ponad dwudziestoletnim stażem. Jest autorem wielu projektów, zdobył wiele międzynarodowych nagród. Ma spore doświadczenie we wprowadzaniu koncepcji do świata rzeczywistego.
Jakiś czas temu, ten utalentowany twórca i ojciec dwójki chłopców, zdecydował się przeprojektować, jeden z najlepszych wzorów zabawek wszech czasów – pistoletu z gumką. 

Wszystko zaczęło się, kiedy zobaczyłem pistolet na gumki, wykonany przy użyciu dziewiętnastowiecznych narzędzi.

– wyjaśnia

Zastanawiałem się, jak ten sam pomysł będzie wyglądać w dzisiejszym świecie technologii XXI wieku

Oczywiście trudno teraz myśleć o technologii XXI wieku, nie myśląc o druku 3D. Loom Launcher może być stworzony w jednym druku, bez potrzeby montażu wielu części. Jest wynikiem kilkunastu prototypów i wielu „uderzeń klawiatury”.

ll prototypes

Energia potrzebna do pracy mechanizmu pochodzi z popularnej „recepturki”, którą ładujemy do urządzenia. Unikalna konstrukcja jest w stanie załadować i wystrzelić do 12 gumek. Wyrzutnie różnią się od siebie m.in siłą wystrzału czy liczbą możliwych do zaaplikowania recepturek. Ma półautomatyczny, samonastawny spust.
Wszystkie koncepcje zostały wydrukowane z wysokiej jakości SLS nylonu. Może się wydawać że to tylko kolejny „drukowany pistolet”. Jednak w przeciwieństwie to innych, jest praktycznie nieszkodliwy. Gwarantuje dobrą zabawę i wymaga jedynie pierwiastka odpowiedzialności i odrobiny zdrowego rozsądku.

llstrg

Stworzone wyrzutnie to głównie repliki pistoletów. Jest m.in rewolwer S&W Model 29 (zwany także Magnum 44), znany m.in z amerykańskiego filmu „Brudny Harry”. Niektóre wersje wyposażone są w celownik laserowy. Są także wersje w formie „różdżek”.

Obecnie van Wijk poszukuje finansowania na kickstarterze. Pierwsze 5000 darczyńców otrzyma swoje nagrody jeszcze przed świętami. Ponadto, projektant mówi, że 1% wszystkich całkowitych zgromadzonych zobowiązań trafi do jednej z globalnych organizacji non-profit zajmujących się ochroną środowiska.

Zainteresowane osoby, mogą uzyskać pliki .STL, potrzebne do stworzenia własnej wyrzutni. Im większa wpłata, tym większą paczkę plików i rzeczy można otrzymać. Więcej informacji na LoomLauncher Kickstarter.

Źródło: 

http://www.3ders.org/
https://www.kickstarter.com

Napisz do nas, a na organizowanych przez nas szkoleniach i warsztatach dowiesz się wszystkiego o druku 3D.

Autor: Adam Ruszkowski

 Adam R. – pasjonat sportu i gier komputerowych. Entuzjasta piłki nożnej, posiadający zalążki zamiłowania do nowych technologii. Na co dzień student Analityki Społecznej na wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ. W przeszłości student Elektroniki i Telekomunikacji na Politechnice Łódzkiej. Zaocznie uprawiający kolarstwo i piłkę nożną. Mawiają – humanista o umyśle ścisłym.