Łódzkie stawia na kreatywność i druk 3D, czyli Festiwal Myślenia Projektowego 2016

Łódzkie stawia na kreatywność i druk 3D, czyli Festiwal Myślenia Projektowego 2016

Projektowanie bez wątpienia wymaga kreatywności i otwarcia się na nowe rozwiązania. Dobrze wiedzą o tym uczestnicy Festiwalu Myślenia Projektowego, którzy co roku mają okazję brać czynny udział w warsztatach organizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.

Wydarzenie odbyło się w dniach 18-25 maja 2016 i przyciągneło wielu mieszkańców naszego regionu. Podobnie jak w roku ubiegłym, tak i w tej edycji, nacisk został położony przede wszystkim na edukację.

Wśród warsztatów znalazły się m.in. propozycje związane właśnie z szybkim prototypowaniem i drukiem 3D.
Warsztaty dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej pt. „Akademia Form 3D”, oparte na metodyce design thinking i wykorzystujące elementy kreatywnego myślenia i pracy zespołowej poprowadził Łukasz Brandt z naszej pracowni.

Uczestnicy mieli okazję poznać m.in. tajniki programu do projektowania przestrzennego „Sketchup”, jego podstawowe funkcje oraz zasady tworzenia brył pod kątem druku 3D. Podczas dwóch, intensywnych dni dowiedzieli się czym są drukarki 3D i jak należy z nich korzystać, aby zmaterializować swój projekt.

Warsztat podczas Festiwalu Myślenia Projektowego

Uczniowie pod okiem naszego trenera wydrukowali własnoręcznie stworzone przez siebie obiekty. Dzięki warsztatom dowiedzieli się także, w jaki sposób mogą wykorzystać tę technologię we własnej szkole, aby kontynuować przygodę z drukarkami 3D i uatrakcyjniać lekcje.

P1620531

Nieco starszych uczestników Festiwalu, zainteresowanych problematyką projektowania w przestrzeni publicznej, przyciągnął dwudniowy warsztat z architektury parametrycznej pt. „Nowa Łódź- Archikreacje”. Jego celem było stworzenie propozycji rewitalizacji wybranych obiektów miejskich.

W ramach warsztatów uczestnicy poznali i opanowali podstawy nowego narzędzia projektowego – liniowego programowania graficznego – które jest częścią dziedziny projektowania parametrycznego, tym samym zaznajomili się z projektowaniem parametrycznym w środowisku Rhinoceros i Grasshopper.

WARSZTATY- parametryczna architektura Łodzi 1

Poznali aktualne trendy i metody projektowe stosowane w nowatorski sposób na całym świecie. W trakcie szkolenia zapoznali się z dostępnymi źródłami wiedzy na temat projektowania generatywnego, z których będą umieli i mogli skorzystać w przyszłości. Zapoznali się także z podstawami druku 3D, nauczyli się tworzyć drukowalne geometrie, poznali możliwości i ograniczenia tej innowacyjnej technologii.

P1620474

Końcowym wynikiem prac było stworzenie makiety architektonicznej na drukarce 3D. Warsztat poprowadzili Sebastian Białkowski oraz Mateusz Pankiewicz z Zakładu Technologii Cyfrowych w Architekturze i Urbanistyce Instytutu Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej). Prowadzącym, odpowiedzialnym za część związaną z technologią druku 3D był Łukasz Brandt.

Autor: Milena Piskorz

 



Nowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.