Łódź Design Festival 2015. Konsekwencje i nowe wyzwania dla projektantów

Łódź Design Festival 2015. Konsekwencje i nowe wyzwania dla projektantów

Za kilka dni, jak co roku o tej samej porze, Łódź przeistoczy się w mekkę dla projektantów i miłośników dobrego wzornictwa. Wszystko to za sprawą Łódź Design Festival- najstarszego i najważniejszego tego typu wydarzenia w Polsce.  Według badań Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, to właśnie ten festiwal jest najchętniej i najczęściej odwiedzany przez pasjonatów designu.

Każdej edycji festiwalu towarzyszy motyw przewodni. W tym roku, impreza odbywa się pod hasłem „KONSEKWENCJE”. Konsekwencje zmian technologicznych, społecznych czy kulturowych znajdują swoje odzwierciedlenie w tworzonych codziennie obiektach. Na tegorocznej edycji Łódź Design Festival, która odbędzie się w dniach 8-18 października, będzie można obejrzeć projekty opowiadające o tym procesie. Na odwiedzających czeka wystawa pod tym samym tytułem, stanowiąca kolekcję wyselekcjonowanych obiektów zaprojektowanych jako odpowiedź na istotne problemy, z którymi mierzą się współczesne społeczeństwa. Na wystawie prześledzić będzie można proces powstawania prezentowanych produktów i zastanowić się nad tym, jakie są największe ryzyka i wyzwania stojące przed tworzącymi je projektantami. Podziwiając efekt ich pracy każdy będzie mógł ocenić, w jakim stopniu udało im się odpowiedzieć na realne potrzeby użytkowników. 

                                                             Centrum Festiwalowe I – wystawa NASZ (ŁDF 2014)

Konsekwentnie, od pierwszych edycji festiwalu, realizowany jest konkurs make me!. Wyróżnione i prezentowane na wystawie pokonkursowej obiekty to nie tylko prezentacja prac najlepszych młodych projektantów, to także szansa na zapoznanie się już teraz z tematami, wokół których w nadchodzących latach może koncentrować się zainteresowanie designerów. Laureata Paradyż Award – nagrody głównej w wysokości 20 000zł – poznamy 8 października w trakcie gali otwarcia Łódź Design Festival. Równie nieodłącznym , stałym elementem wydarzenia jest wystawa i zarazem plebiscyt „must have”. Wyłaniane są w nim najlepsze polskie projekty wdrożone do produkcji. Plebiscyt powstał, aby pokazywać i promować rodzime wzornictwo oraz biznes. 

                                                                          Wystawa Must Have 2014

W programie festiwalu nie brakuje nigdy wykładów ani twórczych warsztatów, zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Właśnie z myślą o najmłodszych powstała Edukreacja- cykl rozmaitych wydarzeń o charakterze edukacyjnym. Rabbit Form także przygotował warsztaty dla dzieci pod nazwą Szkółka Małych Projektantów- poznaję świat druku 3D. Poprzez świetną zabawę zachęcamy dzieci do zgłębiania tajników druku 3D. Ręczna drukarka 3D, niczym zaczarowany ołówek, idealnie nadaje się do stawiania pierwszych kroków w projektowaniu. Uwalnia pokłady kreatywności, które drzemią w dziecięcych głowach. W takie właśnie ręczne drukarki 3D będą wyposażone dzieci podczas spotkania. Nie tylko stworzą one własne konstrukcje, ale także dowiedzą czym jest druk 3D i dlaczego uczniowie i nauczyciele na całym świecie coraz chętniej z niego korzystają. Wszystko to pod okiem lubianego przez dzieci  Niebieskiego Królika. Dorośli znajdą coś dla siebie podczas warsztatu pt. „Po co nam druk 3D”?. To spotkanie, które łączy ze sobą elementy projektowania i szybkiego prototypowania obiektów za pomocą drukarki 3D. Nauczymy w jaki sposób realizować swoje projekty przy użyciu tej technologii oraz wyposażymy w niezbędną wiedzę, która pozwoli na samodzielną obsługę drukarki 3D. Skutecznie przeprowadzimy krok po kroku przez proces tworzenia modelu z wirtualnego na rzeczywisty. Termin warsztatu 13.10.

                                                      Warsztat Rabbit Form „Prototypowanie z drukarką 3D” podczas ŁDF 2014

Festiwal swoim zasięgiem obejmuje kilkanaście punktów na mapie miasta. Wiele wydarzeń odbywać się będzie w intrygujących, charakterystycznych dla Łodzi poprzemysłowych przestrzeniach takich jak Księży Młyn czy Off Piotrkowska. Podobnie jak w ubiegłym roku, dwie główne lokalizacje to Art_Inkubator przy ul. Tymienieckiego 3 oraz w dawna tkalnia Marcusa Silbersteina przy ul. Piotrkowskiej 250.

Więcej informacji wraz z pełnym harmonogramem dostępnych jest na stronie Organizatora: http://lodzdesign.com/

Źródło: materiały prasowe Organizatora

Napisz do nas, a na organizowanych przez nas szkoleniach i warsztatach dowiesz się wszystkiego o druku 3D.

Autor: Milena PiskorzNowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.