Light Rider, czyli motocykl wydrukowany w 3D

Light Rider, czyli motocykl wydrukowany w 3D

Aerobus APWorks (spółka należąca do firmy Airbus) właśnie wprowadza na rynek pierwszy motocykl elektryczny produkowany w technologii 3D.

Jego budowa ma nawiązywać do natury

Motocykl przybiera organiczne kształty, mające na celu jak najbardziej zbliżyć go do natury. Natomiast cała reszta jest już jak najbardziej nowoczesna i w pełni „miastowa”. Silnik zamontowany w tym motocyklu ma moc 6KW, co przy niskiej masie własnej (motocykl waży niespełna 35kg), pozwala osiągać prędkości sięgające nawet 80km/h. Sama rama waży zaledwie 6kg.

Tak dobry rezultat (wagowy) udało się uzyskać właśnie dzięki zastosowaniu technologii 3D. Tylko ta metoda produkcji pozwoliła na zaprojektowanie oraz stworzenie tak lekkiej i aerodynamicznej konstrukcji.

Zobacz również: Motocykl niczym meble z Ikei – złożysz własnoręcznie

Light Rider, czyli motocykl wydrukowany w 3D 1

Jak to jest zrobione?

Materiałem, który posłużył do druku tej machiny jest specjalny stop aluminium noszący nazwę Scalmalloy. Cechuje się on podwyższoną wytrzymałością, sprężystością oraz odpornością na korozję. Natomiast technologia, w jakiej ją wykonano to ALM. APWorks, projekt ramy oparł na strukturach organicznych. Jak twierdzi CEO firmy:

Tego typu kształty są nie do osiągnięcia metodami tradycyjnymi jak spawanie czy frezowanie.” – Joachim Zettler, CEO Airbus APWorks GmbH

Light Rider, czyli motocykl wydrukowany w 3D 2

Ramę motocykla wydrukowano w rozdzielczości 60 mikronów. Projekt drukowano warstwa po warstwie, co w ostatecznym rozrachunku dało kilka tysięcy warstw. Wnętrze tak wydrukowanej ramy również zostało zagospodarowane. Znalazło się w niej miejsce na instalacje – elektryczną oraz hamulcową. We wnętrzu ramy poprowadzono całą instalację elektryczną i hamulcową, aby nie szpeciła ona wyglądu motocykla – taki zabieg pozwolił na rezygnację z dodatkowych mocowań i śrub, co finalnie znacząco przyczyniło się do zmniejszenia masy motocykla.

Light Rider, czyli motocykl wydrukowany w 3D 3

Nie jest tanio

Koszt takiej zabawki to bagatela 50 tysięcy euro. Aby nadać dodatkowego smaczku, producenci zdecydowali się przygotować jedynie 50 egzemplarzy tego modelu.

Tak więc – kto pierwszy ten lepszy :)!

http://www.lightrider.apworks.de/enProfesjonalnym copywriter i marketingowiec z ogromnym zamiłowaniem do tworzenia dobrego contentu, tekstów sprzedażowych oraz e-mail marketingu. Po godzinach maniak, nowych technologii i pro-wrestlingu (tak, tak - wiem, że jest udawany) :)


One thought on “Light Rider, czyli motocykl wydrukowany w 3D

Komentowanie jest wyłączone.