Lex, aparat drukowany 3D z nowoczesnym obiektywem Sony

Lex, aparat drukowany 3D z nowoczesnym obiektywem Sony

Entuzjasta inżynierii z Teksasu wykorzystał technologię druku 3D, aby stworzyć imponujący projekt aparatu 35 mm. Projekt nazywa się Lex i został opracowany przez Alexandra Gee, który pracuje nad nim od niespełna roku.

Alexander Gee chciał połączyć nowoczesną technologię soczewek  35 mm i wykorzystał druk 3D do stworzenia korpusu aparatu, który skutecznie łączyłby te dwa elementy. Może w końcu udostępnić urządzenie Lex za pośrednictwem kampanii crowdfundingowej, zaś pliki do druku 3D będą dostępne – jak zapowiada – nieodpłatnie.

Lex, aparat drukowany 3D z nowoczesnym obiektywem Sony druk 3D dla hobbystów druk 3D w biznesie

Lex może zapewnić jakość obrazu oferowaną przez współczesne obiektywy w połączeniu z estetyką 35 mm. Jednak wciąż brakuje innych cech współczesnego sprzętu fotograficznego. Jego projekt nie jest jeszcze wystarczająco zaawansowany, aby połączyć obiektyw elektroniczny i skorzystać z cyfrowego wzmocnienia, ale jest to coś, nad czym Gee chce pracować.

Lex, aparat drukowany 3D z nowoczesnym obiektywem Sony druk 3D dla hobbystów druk 3D w biznesie 1

Pomimo tego, że Lex nie ma takiego samego połączenia między obiektywem a kamerą, jakie mógłby zaoferować nowoczesny produkt, prototyp Gee jest w stanie wykonać imponujące zdjęcia. Nie ma funkcji automatycznego ogniskowania, ale może nadal oferować funkcję automatycznej ekspozycji.

Lex, aparat drukowany 3D z nowoczesnym obiektywem Sony druk 3D dla hobbystów druk 3D w biznesie 4

Wprowadza także funkcje stabilizujące soczewki nowych aparatów do wyglądu klasycznego filmu 35 mm, redukując rozmycie ruchu, które może negatywnie wpłynąć na fotografie. Lex wykrywa, kiedy aparat jest najbardziej nieruchomy i wykonuje zdjęcie, minimalizując efekt potrząsania.

Lex, aparat drukowany 3D z nowoczesnym obiektywem Sony druk 3D dla hobbystów druk 3D w biznesie 2

Aparat Lex obsługuje obiektywy E-mount firmy Sony, które są zaprojektowane z myślą o kamerach klasy wyższej, takich jak nowy Sony A7 III, którego cyfrowy przetwornik obrazu jest tej samej wielkości w pełnym rozmiarze, co ujęcie z filmu 35 mm. Gee szacuje, że całkowity koszt prototypu wyniesie około 450 USD. Obejmuje to drukowanie 3D elementów zewnętrznych oraz migawkę, którą można zamówić oddzielnie.

Autor: Milena Piskorz

Źródło: 3ders.org

 

 

 Nowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.