Koniec ze słabą jakością wydruków. Pobierz i wydrukuj specjalny model kalibracyjny

Koniec ze słabą jakością wydruków. Pobierz i wydrukuj specjalny model kalibracyjny

Często zdarza się tak, że po zakupie lub zbudowaniu przez nas drukarki, wychodzą na jaw problemy podczas pierwszych prób drukowania. A to odrywanie się pierwszych warstw od stołu albo zniekształcenia spowodowane zbyt wysoką lub niską temperaturą. Problemy te mają ogromny wpływ na późniejszą jakość wydruków. Skąd początkująca osoba, która drukarkę ma od kilku dni ma wiedzieć jakie ustawienia są najlepsze dla jej drukarki? Zapraszam do przeczytania poniższego artykułu.

Pół biedy jeśli drukarka jest kupiona, wtedy informacje dotyczące najczęstszych problemów możemy znaleźć na stronie producenta. Jednakże spora część osób borykających się z problemami wymienionymi na początku, posiada drukarki samodzielnie zbudowane. Jest ich mnoga ilość na rynku, od Prusy i3 po inne Reprapy. O ile problemy z hardwarem da się stosunkowo łatwo rozwiązać, to problemy z jakością wydruków są już trudniejsze do zdiagnozowania.

Przyczyn słabej jakości wydruków jest tyle, że początkująca osoba może mieć spore trudności z ich rozwiązaniem. Na szczęście istnieją specjalne tzw. “modele kalibracyjne”. Po ich wydrukowaniu możemy na własne oczy zobaczyć, które ustawienia drukarki mamy prawidłowe, a które – dla polepszenia jakości wydruków- należy zmienić.

Niestety bardzo dużo podobnych modeli “sprawdza” tylko jedno z ustawień w naszej drukarce np. Temperaturę, wysokość warstwy, czy umiejętność drukowania przewieszek.  Dlatego bardzo trudno uzyskać pożądany efekt drukując kilka  rodzajów modeli na raz.

Na szczęście jest na to rozwiązanie. W serwisie Thingiverse pojawił się model, który sprawdza większość parametrów odpowiedzialnych za jakość wydrukowanego modelu. Model składa się z różnych figur geometrycznych, a także z różnego rodzaju otworów.

Po jego wydrukowaniu możemy sprawdzić czy nasza drukarka prawidłowo drukuje:

  • Główny wymiar modelu 4x50mm(podstawa)
  • Jakość drukowanych otworów (3/4/5mm)
  • drobne szczegóły między figurami geometrycznymi
  • Jakość wydrukowanych elementów zaokrągonych m.in. fala, półkula
  • Różne odległości między pionowymi płaszczyznami (0,1/0,2/0,3/0,4/0,5mm)
  • Prawidłowe drukowanie przewieszek
  • Drukowanie płaszczyzn

test2

Model można ściągnąć z tej strony. Aby jednak jego drukowanie przebiegło bez jakichkolwiek dodatkowych problemów zalecane są następujące ustawienia: wypełnienie na poziomie ok 30 % oraz wysokość warstwy 0.1 mm. Czas drukowania to ok 1 godziny. Model ten to bardzo dobre rozwiązanie dla wszystkich posiadaczy drukarek 3D. Taki model testowy z pewnością przyda się każdemu, niezależnie od tego czy dopiero zaczyna przygodę z drukiem 3D czy jest zaawansowanym użytkownikiem. Może się przecież okazać, że wydruki będą jeszcze lepszej jakości niż dotychczas 🙂

Jeśli zdecydowaliście się na przetestowanie swojej drukarki to ten model znajduje się na portalu Thingiverse.

Napisz do nas, a na organizowanych przez nas szkoleniach i warsztatach dowiesz się wszystkiego o druku 3D

Autor: Łukasz CzubaMiłośnik nowych technologii. Członek lubelskiego FabLabu i Makerspace. Pracuje jako programista PHP. Interesuje się elektroniką i ruchem makerów oraz ideą DIY. W wolnych chwilach zajmuje się jedną ze swoich pasji jaką jest druk 3D. Miłośnik kotów i herbaty.