LucidCam: kamera 3D, dzięki której znajdziesz się w centrum wydarzeń

LucidCam: kamera 3D, dzięki której znajdziesz się w centrum wydarzeń

Technologia 3D nie jest zarezerwowana wyłącznie dla druku – równie mocno związana jest z nagrywaniem i odtwarzaniem materiałów wideo. Oto ostatnia nowość właśnie z tej „działki” – kamera 3D, której zadaniem jest przenieść widza w świat rejestrującego. Intensywnie, realistycznie, wręcz emocjonalnie.

Kamera 3D, o której tu mowa, to dziecko Lucid VR, czyli amerykańskiego start-upa stworzonego przez ósemkę pasjonatów wirtualnej rzeczywistości. To poręczne, w pełni funkcjonalna urządzenie (wyposażone w wifi oraz mikrofon) stworzone zostało do nagrywania obrazów w 3D. Jednak LucidCam to coś więcej niż zwykły rejestrator obrazu – dzięki zastosowaniu trójwymiaru i pola widzenia o kącie 180º umożliwia widzom oglądającym nagranie poczucie się tak, jak gdyby znajdowali się w centrum wydarzeń.

Skąd zrodził się pomysł stworzenia tego urządzenia?

Współzałożyciel i główny dowodzący Lucid VR, Han Jin, dostrzegł szanse, jakie rysują się przed branżą wirtualnej rzeczywistości. I nic w tym dziwnego, skoro coraz więcej firm zaczyna korzystać z filmów stworzonych właśnie na jej potrzeby (wideo 360° stają się już standardem na Facebook’u, czy Youtubie).

Nie był to jednak jedyny powód. Kolejny był o wiele bardziej prozaiczny – tęsknota za pozostawioną w Chinach rodziną. Jin, mieszkający na co dzień w USA, zapragnął pokazać najbliższym świat, w którym przyszło mu żyć. I chciał, aby ten obraz był jak najbliższy rzeczywistości. Zobaczcie, co sam mówi o swoim projekcie.

Trochę więcej na temat samego urządzenia

LucidCam wygląda niepozornie. Jej wygląd śmiało można przyrównać do mini-lornetki albo futurystycznego etui na okulary.
W tym niewielkim urządzeniu wbudowane zostało wifi, dysk o pojemności 16GB, a w przypadku, gdyby ta ilość pamięci okazała się niewystarczająca – miejsce na dodatkową kartę SD.

LucidCam: kamera 3D, dzięki której znajdziesz się w centrum wydarzeń kamera 3D LucidCam obraz 3D VR wirtualna rzeczywistość

Jak to działa?

Twórcy urządzenia wykorzystali stereoskopię, a więc technikę, która oddaje wrażenie normalnego widzenia przestrzennego, co możliwe jest poprzez dostarczenie mózgowi dwóch obrazów, widzianych z perspektywy lewego i prawego oka. To własnie dlatego nasza kamera 3D wyposażona jest w dwa szerokokątne obiektywy.

Zespół twórców obecnie pracuje nad wprowadzeniem możliwości łączenia kilku urządzeń LucidCam. Tak, aby połączenie 3 kamer umożliwiało nagrywanie obrazu w 360°.

Konkurencja nie śpi

Nad podobnymi rozwiązaniami pracują już twórcy znanego i cenionego na świecie sprzętu GoPro (częściowo nawet wprowadzili je do swojej oferty). Zespół LucidCam liczy się z tym, że może przegrać tę rywalizację. Zarówno ograniczone fundusze, jak i niewielka popularność ich wynalazku z pewnością działają na korzyść już wypromowanego GoPro.

Nam pozostaje tylko czekać i trzymać kciuki za niezwykły talent i determinację członków startup’u. Z pewnością w krótce dowiemy się, kto wygra ten nierówny wyścig.

Autor: Mateusz WinklerProfesjonalnym copywriter i marketingowiec z ogromnym zamiłowaniem do tworzenia dobrego contentu, tekstów sprzedażowych oraz e-mail marketingu. Po godzinach maniak, nowych technologii i pro-wrestlingu (tak, tak - wiem, że jest udawany) :)