Josef Prusa wprowadza na rynek drukarkę 3D opartą na żywicy, SL1

Josef Prusa wprowadza na rynek drukarkę 3D opartą na żywicy, SL1

Josef Prusa, założyciel i prezes firmy Prusa Research, która produkuje drukarki 3D typu open – source, zaprezentował właśnie nową, żywicową drukarkę 3D SLA o nazwie Prusa SL1.

Wcześniej w tym roku Prusa nabył czeską firmę Futur3D, specjalizującą się w drukowaniu żywicą i powiększył swój zespół do 320 osób. Obecnie ma na celu opracowanie opartych na żywicach drukarek 3D, począwszy od modelu SL1.

Zobacz także: Prusa Research z własną marką filamentu zwanego Prusament

Technologia FFF / FDM polega na wypychaniu stopionego materiału termoplastycznego (filamentu). SLA zaś opiera się na przekształcaniu ciekłych materiałów na stałe części, warstwa po warstwie, poprzez utwardzanie ich za pomocą źródła światła w procesie znanym jako fotopolimeryzacja.

Josef Prusa wprowadza na rynek drukarkę 3D opartą na żywicy, SL1 DLP Prusa SLA światłoczułe żywice 2

Zobacz także: Poznajcie Zortrax Inkspire, nową, żywicową drukarkę 3D

Rdzeniem drukarki jest sztywna rama z oddzielnym korpusem, co poprawia stabilność i niezawodność. Dzięki temu SL1 może osiągnąć wysokość warstwy 0,01 mm. Chociaż zaleca się, aby użytkownicy pozostawali w zakresie od 0,025 do 0,1 mm na warstwę. Wysokowydajne promieniowanie UV utwardza ​​jedną warstwę w ciągu około 6 sekund, a następnie platforma drukowania podnosi się, aby drukarka mogła rozpocząć tworzenie kolejnej warstwy. Maksymalna wielkość obszaru drukowania wynosi 120 × 68 × 150 mm (lub 4,7 × 2,6 × 5,9 cala).

Josef Prusa wprowadza na rynek drukarkę 3D opartą na żywicy, SL1 DLP Prusa SLA światłoczułe żywice

Jedną z cech SL1 jest unikalny czujnik poziomu żywicy umieszczony w specjalnym zbiorniku. Pozwala na wlanie wymaganej ilości polimeru do zbiornika i informuje, kiedy żywica jest na wyczerpaniu i wymaga ponownego napełnienia. Czujnik ma za zadanie zapobiec wyczerpaniu się żywicy w połowie drukowania.

Josef Prusa wprowadza na rynek drukarkę 3D opartą na żywicy, SL1 DLP Prusa SLA światłoczułe żywice 1

„Mówiąc o zbiorniku żywicy, jest to kolejna ważna cecha tej drukarki. Mamy tu wyjmowany zbiornik z elastyczną przezroczystą folią FEP na spodzie. Tuż pod nim znajduje się wyświetlacz LCD (chłodzony w celu poprawy jego żywotności) oraz światło UV. Przede wszystkim zbiornik żywicy ma funkcję pochylania zmotoryzowanego, co oznacza, że ​​po utwardzeniu pojedynczej warstwy wydruk nie jest podnoszony pionowo od dna zbiornika. Zamiast tego zbiornik się przechyla – to radykalnie poprawia wykończenie powierzchni modeli (…) Możemy to zrobić dzięki naszej niezwykle sztywnej aluminiowej konstrukcji drukarki. Gdyby rdzeń był tani i lichy, po prostu wygiąłby całą ramę drukarki.”- tłumaczy Josef Prusa

Josef Prusa wprowadza na rynek drukarkę 3D opartą na żywicy, SL1 DLP Prusa SLA światłoczułe żywice 3

Wstępnie zmontowaną drukarkę 3D SL1 można zamówić w cenie 1,599 USD / 1,599 EUR (z VAT), a wysyłka rozpocznie się od grudnia tego roku. Zestaw drukarki 3D SL1 (wymagany montaż) kosztuje 1 999 USD / 1 299 EUR (z VAT) i zostanie wysłany w styczniu 2019 roku.

 

Źródło: 3dprintingindustry.comNowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.