Nowozelandzka projektantka wzornictwa, Nicole Hone, przedstawia „Hydrophytes”- serię futurystycznych roślin wodnych stworzonych z wielomateriałowego druku 3D. Hydrofity są aktywowane przez pneumatyczne napełnianie wodą i przekształcane w dynamiczne organizmy. Celem jej pracy jest zbadanie choreografii ruchu poprzez druk 4D.
Kształt, teksturę powierzchni i struktury wewnętrzne „Hydrophytes” modelowano za pomocą programów Rhinoceros i Grasshopper w połączeniu z ZBrush. Każda „rzeźba” została wydrukowana w 3D jako jeden, bezszwowy obiekt przy użyciu różnych materiałów utwardzanych światłem UV na wielomateriałowej drukarce 3D. W projekcie wykorzystano technologię Stratasys PolyJet, która umożliwia stosowanie mieszanek sztywnych i elastycznych żywic.
Zobacz także: GROWLAY, biodegradowalny filament do domowej uprawy roślin
Zobacz także: MoSculp potrafi tworzyć trójwymiarowe rzeźby ruchu z filmów 2D
„Na początku projektu odkryłam, że planowane jest przeprojektowanie Narodowego Akwarium Nowej Zelandii, więc pomyślałam – czy nie byłoby fajnie mieć wystawę przyszłości z ruchomymi modelami, z którymi odwiedzający mogą wchodzić w interakcje? Ten pomysł, w połączeniu z moimi osobistymi zainteresowaniami i odkryciami z fazy testowania, prowadzi do koncepcji futurystycznych roślin wodnych – Hydrophytes. „- powiedziała projektantka
Galaretowaty materiał podporowy, który otacza rzeźby, został starannie usunięty przez namoczenie go w wodzie i wyczyszczenie wykałaczką. Proces ten trwał około 4 godzin. Po oczyszczeniu, rośliny zostały umieszczone w wodzie, a kolorowe światło zostało zastosowane za pomocą projektora LED.
„Mogą reagować na siły zewnętrzne, takie jak grawitacja, fale wody lub prądy, a także wchodzić w interakcje z ludźmi. To niesamowite, że te materiały kompozytowe zachowują się niczym żywe organizmy!”- powiedziała Hone
![]()
Rezultatem pomysłu młodej projektantki jest wciągające widza przeżycie estetyczne. Jak zauważa Hone, jej projekt przedstawia koncepcję „namacalnej animacji”. Możliwość połączenia czujników i technologii druku 3D przy pomocy inteligentnych materiałów może sprawić, że technologia ta będzie bardzo przydatna dla muzeów, parków rozrywki czy przemysłu filmowego.
Źródło: 3ders.org