Królewskie Holenderskie Siły Powietrzne wykorzystują drukarki 3D Ultimaker do konserwacji i napraw samolotów

Królewskie Holenderskie Siły Powietrzne wykorzystują drukarki 3D Ultimaker do konserwacji i napraw samolotów

Królewskie Holenderskie Siły Powietrzne (RNLAF) używają drukarek 3D Ultimaker do przyspieszenia operacji konserwacyjnych i naprawczych w Bazie Sił Powietrznych w Woensdrecht.

Drukarki 3D mogą skrócić czas realizacji zamówienia i umożliwić konserwację i naprawę na miejscu. Ze względu na te właśnie korzyści armia i lotnictwo różnych krajów wykazują duże zainteresowanie technologią druku 3D. Wiele baz wojskowych i sił powietrznych USA (USAF) włączyło drukarki 3D i skanery 3D do zestawu narzędzi do naprawy. Na przykład Travis Air Base używa skanerów 3D do zapewnienia szybkiej i jakościowej naprawy samolotów. Królewskie Holenderskie Siły Powietrzne także zdecydowały się skorzystać z technologii druku 3D, aby usprawnić operacje konserwacyjne i naprawcze w swojej bazie w Woensdrecht.

Zobacz także: US Marines drukują 3D betonowe koszary w zaledwie 40h

 „Nasze przejście do lotnictwa piątej generacji może być dokonane tylko z ludźmi, którzy zdają sobie sprawę, że mogą być częścią tej zmiany teraz, nie później.”- powiedział Bas Janssen, Air Innovation Coach

Zobacz także: Amerykańska armia drukuje 3D roboty do użytku w sytuacjach bojowych

Holenderskie siły powietrzne wykorzystują drukarki 3D Ultimaker do konserwacji i napraw 1

Royal Netherlands Air Force posiada drukarki 3D Ultimaker 3 i S5 w bazie lotniczej Woensdrecht. Baza ta jest głównym centrum wsparcia warsztatów naprawczych myśliwców holenderskich sił powietrznych i myśliwców F-16. Inżynierowie zajmujący się konserwacją używają drukarek 3D do prototypowania, co daje im swobodę w powtarzaniu projektu. Po udoskonaleniu projektów można je wysłać do produkcji przy użyciu odpowiedniej metody, takiej jak np. obróbka CNC.

 

Źródło: 3dprintingindustry.comNowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.