Holenderski Vormvrij przedstawia nową, ceramiczną drukarkę 3D, LUTUM 4

Holenderski Vormvrij przedstawia nową, ceramiczną drukarkę 3D, LUTUM 4

Holenderska firma Vormvrij, zajmująca się drukiem 3D z gliny, zaprezentowała swoje najnowsze urządzenie o nazwie LUTUM 4. Pierwszy prototyp LUTUM v4 został zaprezentowany na targach Fabcon + RapidTech w Messe Erfurt na początku czerwca.

Technologia druku 3D z gliny stanowi ciekawy sposób wytwarzania produktów ceramicznych, zarówno do celów artystycznych, projektowych, jak i funkcjonalnych, ale wielu twierdzi również, że technologia ta – ze względu na określone materiały – nie ma takiej precyzji, z jaką drukowanie 3D jest zwykle powiązane.

Zobacz także: Żywica ceramiczna Formlabs dostępna w Europie i Ameryce Północnej

Zobacz także: Roboty wyposażone w drukarki 3D będą naprawiać brytyjskie drogi?

Dzięki nowej drukarce 3D, LUTUM 4, holenderski Vormvrij pragnie rozwiać obawy związane ze sceptycyzmem w stosunku do tej technologii. Na pierwszy rzut oka niewiele się zmieniło od wersji v3, ale wygląd może być zwodniczy. Wszystkie części metalowe otrzymały aktualizacje konstrukcyjne i zostały zbudowane z niestandardowych, aluminiowych profili. Nowy LUTUM 4 ma nowy, wewnętrzny układ, w którym elektronika jest teraz dobrze chroniona przed kurzem i wodą, głęboko w metalowej konstrukcji. Ten zamknięty system sprawia, że ​​LUTUM 4 jest znacznie bardziej efektywny w zakurzonych, wilgotnych lub innych, trudnych warunkach pracy.

Holenderski Vormvrij przedstawia nową, ceramiczną drukarkę 3D, LUTUM 4 ceramika druk 3D w badaniach druk 3D w biznesie Lutum 4 Vormvrij

Kolejną, ważną aktualizacją LUTUM 4 jest pełna metalowa obudowa drukarki, podczas gdy poprzednie drukarki 3D zostały częściowo wykonane z drewna. Nowy model ma ciężką i solidną podstawę, która równoważy drukarkę, zapewniając pełną stabilność drukowania delikatnych przedmiotów.

Holenderski Vormvrij przedstawia nową, ceramiczną drukarkę 3D, LUTUM 4 ceramika druk 3D w badaniach druk 3D w biznesie Lutum 4 Vormvrij 1

Ponadto nowy model ma wbudowane zawory bezpieczeństwa powietrza, które zatrzymują jego przepływ po wyłączeniu drukarki. Posiada również duży przycisk zatrzymania awaryjnego na wypadek nieszczęśliwych wypadków. Kolejna zmiana dotyczy wytłaczarki. Wytłaczarka v9 zbudowana jest z litej stali nierdzewnej 18/10 bezpiecznej dla żywności. Rozmiar dyszy wynosi od 0,6 mm do 7 mm, a wysokość warstw mieści się w zakresie od 0,5 do 2,5 mm, w zależności od wybranej dyszy.

Holenderski Vormvrij przedstawia nową, ceramiczną drukarkę 3D, LUTUM 4 ceramika druk 3D w badaniach druk 3D w biznesie Lutum 4 Vormvrij 2

Za standardową prędkość uważa się zakres od 20 mm / s do 100 mm / s, w zależności od lepkości gliny, konkretnego projektu obiektu, rozmiaru warstwy / dyszy. Użytkownicy mogą dostosować szybkość i prędkość wytłaczania podczas drukowania. Vormvrij zaprojektował także dwa rodzaje wkładów glinianych, które można przykręcić bezpośrednio do wytłaczarki. W rezultacie LUTUM 4 może obsługiwać glinę o różnych rodzajach lepkości.

Holenderski Vormvrij przedstawia nową, ceramiczną drukarkę 3D, LUTUM 4 ceramika druk 3D w badaniach druk 3D w biznesie Lutum 4 Vormvrij 3

Model drukarki 3D ma trzy warianty: LUTUM v4, v4 MXL, które mogą drukować do 80 cm, oraz v4 DUAL, system podwójnego wytłaczania, który umożliwia użytkownikom tworzenie wielomateriałowych lub wielokolorowych obiektów ceramicznych. Standardowe drukarki 3D LUTUM v4 i MXL można w dowolnym momencie zmodernizować za pomocą drugiej wytłaczarki.

Holenderski Vormvrij przedstawia nową, ceramiczną drukarkę 3D, LUTUM 4 ceramika druk 3D w badaniach druk 3D w biznesie Lutum 4 Vormvrij 4

Vormvrij zaprosił niektórych klientów – w tym holenderskich garncarzy, belgijskich artystów i centra badawcze – aby przetestowali prototypową wersję LUTUM v4. Niektóre francuskie, niemieckie, portugalskie i amerykańskie uniwersytety, zaczną korzystać z nowych maszyn tego lata. Cena podstawowej jednostki LUTUM v4 zaczyna się od 6350 EUR bez VAT.

 

Źrodło: 3ders.org


 

 Nowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.