Holenderska kolej będzie drukować 3D części zamienne do pociągów

Holenderska kolej będzie drukować 3D części zamienne do pociągów

Nederlandse Spoorwegen (NS, Holenderska Kolej) zamierza drukować 3D części zamienne do pociągów. Do końca roku planuje wykonać ponad 50 elementów.

Pierwszy pociąg, w którym zainstalowano drukowane 3D części już działa w holenderskiej sieci. Tradycyjna produkcja wymaga dużych zamówień. Dzięki drukowi 3D, holenderska kolej może zamiast tego wykonać jedną część na zamówienie, oszczędzając czas i pieniądze. Produkcja addytywna skraca również czas obsługi technicznej, co pomaga uniknąć niedoboru pociągów w eksploatacji.

Zobacz także: W Holandii otwiera się pierwsza restauracja z żywnością drukowaną 3D

Holenderska kolej będzie drukować 3D części zamienne do pociągów

Zobacz także: W Holandii powstaną pierwsze domy wydrukowane 3D

Holenderska kolej nie drukuje 3D samodzielnie części – zlecają to firmie 3D Dimanex w Utrechcie. Części są wykonane z tworzywa sztucznego i metalu. Komponenty takie jak np. wtyczka do systemu nagłośnienia i ramka radiowa do stołu sterowniczego operatora, mogą być już drukowane w 3D. „Współpracujemy z dostawcami, aby znaleźć najlepsze rozwiązania”, mówi rzecznik NS Anita Middelkoop. „Przecież oni także szukają innowacji, aby móc lepiej wykonywać swoją pracę.”

Holenderska kolej będzie drukować 3D części zamienne do pociągów druk 3d w praktyce Druk 3D w przemyśle holandia

Oprócz tworzenia części zamiennych, Middelkoop powiedział, że produkcja addytywna pozwala firmie na tworzenie narzędzi. „Współpracujemy z organizacjami, które mają drukarki 3D”, powiedział Middelkoop. „Można sobie wyobrazić, że jeśli mamy jedną drukarkę 3D, musimy poczekać, aż wydruk danej części się skończy, zanim będziemy mogli wydrukować następną.” Współpracując z większą ilością organizacji, zawsze mamy wystarczającą pojemność. ”

 

Źródło: 3ders.org ; www.wikipedia.org

 Nowymi technologiami interesuje się od kilku lat. W Rabbit Form zajmuje się m.in. działaniami z obszaru PR. Prywatnie jest także entuzjastką muzyki, kultury włoskiej, sztuki kulinarnej, jazdy na nartach i snowboardzie.